uránová baňa v Novoveskej Hute, nahovárali ma, aby som tam prišiel pracovať. Odmietol som. Moji asi dvadsiati kamaráti tam odišli a dnes sú už všetci mŕtvi," hovorí teraz už dôchodca. Podobných prípadov baníkov, ktorí umreli na rakovinu, pozná mnoho. Ťažba uránu poznačila aj jeho život. Vychoval tri deti, ktoré sa z Novoveskej Huty odsťahovali. "Bola tu stavebná uzávera, a tak si domy vybudovali inde. Dnes sa mladí ľudia vracajú, upravujú staré domy, stavajú nové a my tu opäť chceme urán?!" pýta sa rozhorčene. Spomína, ako v roku 1957 začal stavať rodinný dom. "V Jánskom potoku plávali vtedy krásne pstruhy. Keď sa začala ťažba, všetky ryby zlikvidovali. Až teraz sa v potoku opäť objavujú pstruhy. Všetci obyvatelia Novoveskej Huty, ktorých stretávam, sú proti uránu," tvrdí. Jeho slová potvrdzuje vyše 200 podpisov na petícii proti ťažbe uránu, ktorú zorganizovali v jedinej predajni potravín v tejto mestskej časti Spišskej Novej Vsi. Podpísal ju aj Rudo Mikolaj. "Mám v bani odrobených 15 rokov. Nie je to príjemná robota. Chorobnosť vysoko stúpa. Ja som radšej za lyžiarsky areál, je to šport pre zdravie. Urán? V žiadnom prípade," hovorí R. Mikolaj. Iniciátoroka petície Silvia Schwartzová je rozhodne proti obnoveniu ťažby v Novoveskej Hute. "Nie je to zdraviu prospešné," tvrdí. Dodáva, že k petícii sa môžu pridať nielen obyvatelia tejto mestskej časti. Podpísať ju je možné ešte dnes, zajtra ju plánujú odovzdať mestskému úradu.
Súbežne s touto petíciou pripravujú protestné akcie aj organizácie Greenpeace a Sosna. Dnes sa majú ich zástupcovia stretnúť s vedením mesta Spišská Nová Ves, aby dohodli konkrétnu formu spolupráce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš