1989. Pietnej spomienky sa zúčastnili aj ľudia, ktorým komunistický režim dramaticky zasiahol do života.
Fridrich Fritz sa v 50. rokoch minulého storočia rozhodol ako 23-ročný študent teológie emigrovať a doštudovať v Ríme. Pokus o útek do Rakúska sa nevydaril a mladý bohoslovec sa ocitol vo väzení. "Odsúdili ma na 20 rokov odňatia slobody za velezradu. Odsedel, presnejšie odpracoval som si desať rokov," spomína si dnes 78-ročný F. Fritz. Deväť mesiacov strávil vo vyšetrovacej väzbe na samotke v Prešove, odkiaľ ho eskortovali na súd do Bratislavy. Po vynesení rozsudku ho previezli do Leopoldova, odtiaľ do Ilavy, potom ho previezli na Mirov na Morave a napokon do Prahy. Počas desaťročného väzenia sa stretol aj s ľuďmi odsúdenými na trest smrti. Jemu sa podarilo dostať sa z väzenia a vrátiť sa k rodičom do Levoče. "Začal som pracovať ako robotník na píle v Levoči. Tam boli nízke zárobky, tak som sa pýtal preložiť do ťažkého priemyslu, aby som mohol podporovať rodičov. Tak som sa dostal do Východoslovenských strojární v Košiciach," hovorí F. Fritz.
K štúdiu teológie sa už nikdy nevrátil. Dnes žije v Spišskej Novej Vsi a je predsedom okresnej organizácie Zväzu protikomunistického odboja. 17. november 1989 pre neho znamená veľa. "Viete si predstaviť, čo to znamená cítiť sa slobodný?" pýta sa rečnícky. Napriek tomu netají isté sklamanie. "Bolo pre mňa veľmi nepríjemné, keď som napríklad v Bratislave stretol sudcu, ktorý mnohých ľudí odsúdil na trest smrti a po revolúcii mu ešte dovolili prednášať na právnickej fakulte. To je trošku hanba," dodáva. O živote pred revolúciou napísal knihu Maturitné stretnutie. Ako vraví, písal ju pre mladých ľudí, aby vedeli, aká to vtedy bola doba.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš