zvrat. Návrh riešenia dlhodobej patovej situácie vzišiel z rokovania Poradného koordinačného výboru pre trvalo udržateľný rozvoj Vysokých Tatier (TUR) v Starom Smokovci.
Prijatie ÚPN Vysokých Tatier sa na dlhú dobu zaseklo v neschopnosti kompetentných orgánov prijať zonáciu Tatranského národného parku (TANAP) do území rôznych stupňov ochrany prírody. Podstatu návrhu riešenia vysvetlil člen TUR a riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR Ján Mizerák (na snímke). "Zmenili sme taktiku, pretože doterajší spôsob riešenia neviedol nikam. Doteraz bolo prijatie zonácie TANAP-u považované za podmienku schválenia ÚPN mesta Vysoké Tatry. My sme to otočili, a rozhodli sme sa, že prioritou bude schválenie ÚPN." Podľa Mizeráka prijatie zonácie nemá zmysel urýchľovať na úkor kvality.
Súčasný stav neprijatia ÚPN Vysokých Tatier podľa niektorých členov TUR ohrozuje rozvoj celého regiónu. "Vysoké Tatry nemajú svoj územný plán ako jedno z posledných miest. Tento stav vážne ohrozuje Plán hospodárskeho a sociálneho rozvoja Prešovského samosprávneho kraja (PSK), pretože územné plány sú podmienkou na predkladanie žiadostí na získavanie európskych peňazí," vysvetlil podpredseda PSK Milan Baran. Predseda Regionálneho združenia tatranských a podtatranských obcí a primátor Spišskej Belej Štefan Bieľak doplnil: "Už teraz náš región kvôli tomuto problému zaostáva. Územné plány už majú všetky mestá okrem centrálnych Vysokých Tatier. Môže sa ľahko stať, že si neskôr budeme môcť naše územné plány maľovať na papier, no nebudeme ich môcť uskutočniť, lebo nám na ich realizáciu ujdú peniaze zo štrukturálnych fondov."
Nový vývoj v patovej situácie ÚPN mesta Vysoké Tatry privítal jeho primátor Ján Mokoš. Ten sa však nevyhol téme zonácie národného parku. "Z nášho pohľadu je práve dôležitý budúci rozsah zóny D (územie s najnižším stupňom ochrany- pozn. redakcie). Ten v návrhu zonácie tvorí 1 percento, hoci podľa nás by z celého územia bolo potrebných 10 percent. Aby sme nemuseli všetko stavať na výnimkách." Riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR Ján Mizerák v zóne D problém nevidí. " Z pohľadu ochrany prírody zóna D nie je dôležitá. Tá možno nebude ani potrebná. Chceme, aby ÚZP bol prijatý čo najskôr, nie je v našom záujme brzdiť rozvoj mesta. Práve naopak."
TUR je medzirezortný orgán, ktorý bol vytvorený za účelom rozvoja Vysokých Tatier po ničivej vetrovej kalamite v roku 2004. Jeho členmi sú zástupcovia samosprávy, vyššieho územného celku, Štátnej ochrany prírody, Úradu vlády SR, Ministerstva pôdohospodárstva a súkromných vlastníkov lesov v regióne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš