Lipian, rokovali niekoľkokrát. Na jednom z nich navrhol poslanec Vladimír Jánošík inštaláciu monitorovacích kamier. Jeho návrh bol vtedy odmietnutý, dôvodom boli vysoké finančné náklady na jednu kameru. Na ostatnom zasadnutí však poslanci odsúhlasili inštaláciu 8 monitorovacích kamier v meste v prvej etape, ďalších troch v druhej etape. Zároveň súhlasili s prijatím ďalších dvoch mestských policajtov a piatich pracovníkov na obsluhu monitorovacieho systému od januára budúceho roka.
Návrh na prijatie opatrení na zníženie kriminality predložil primátor mesta. "Stretol som sa so zástupcami mestských organizácií a firiem, ktoré tu pôsobia. Konštatovali beznádej, najmä z dôvodu kriminality rómskeho obyvateľstva. Priemyselný park totiž obklopuje rómska osada," konštatoval primátor mesta Eduard Vokál v rozprave. Podľa neho je potrebný veľký dôraz na výber ľudí, ktorí budú kamery obsluhovať. "Namontovaním kamier dôjde k určitej strate súkromia osôb, ktoré budú snímané. Záznam sa totiž uchováva určitú dobu. Osobne si však myslím, že je to cesta na zníženie páchania kriminality," dodal primátor.
Do rozpravy sa prihlásil aj poslanec Jozef Kandráč, ktorý nesúhlasil s návrhom. "Ten, kto chce kradnúť, ukradne aj kameru. A čo sa s ním stane? Nič. Veď aj bez kamery vieme, kto tu kradne," dôvodil J. Kandráč. Primátor mu oponoval s tým, že kamera je pred krádežou zabezpečená. "Musíme kúpiť otáčavé kamery, ktoré snímajú aj z blízka. Našim cieľom je vytlačiť zlodejov z Lipian. Chceme ochrániť majetok našich občanov," dodal E. Vokál.
Kamery majú podľa primátora zabrániť celkovému zhoršovaniu situácie. V meste totiž prevláda drobná kriminálna činnosť, obťažovanie občanov malými deťmi, žobranie, vandalizmus, porušovanie nariadení najmä v oblasti čistoty mesta, ochrany pred alkoholom, školskej dochádzky, vstup na súkromné pozemky a podobne. "Situácia je verejnosťou, aj podnikateľmi vnímaná veľmi negatívne. Z dlhodobého hľadiska môže tento stav spôsobiť nezáujem o investovanie v meste a postupne spomaliť jeho rozvoj. Táto skutočnosť je v súčasnosti o to aktuálnejšia, že mesto postupne zapĺňa priemyselný park," uviedol primátor. Podľa neho kamery pomôžu aj pri povodniach: "Budeme mať odsledované aj toky vody. Nebezpečenstvom sú aj prírodné živly, nielen vandali."
Opatrenia pred zavedením monitorovacieho systému
Mesto znižovanie kriminality občanov bývajúcich v lokalite Za traťou zabezpečovalo aj inými opatreniami. Napríklad zriadilo triedy materských škôl v rómskom komunitnom centre, podporovalo aktivity centra. Vyvorilo nulté ročníky pre žiakov základných škôl, vychovávalo dospelých, vytvorilo projekty na učenie hospodárenia v domácnosti a pomoc rodičom pri výchove detí.
Dôraz Lipančania kládli aj na terénnu sociálnu prácu, najmä na individuálnu s konkrétnymi rodinami. Rómom pomáhali pôžičkami, zlepšovaním ich podmienok na bývanie, prevádzkovaníme hygienického centra a výstavbou infraštruktúry a nových bytov v osade. V meste a v osade pre zabezpečovanie poriadku fungujú rómske hliadky. Zriadili aj komisiu pre rómsku komunitu, ktorá sa v spolupráci s inými inštitúciami podieľa na rôznych projektoch - rómski lídri, školenie záhradníkov či vytvorenie dielní na zvyšovanie zamestnanosti.
Tieto aktivity si okrem finančných nákladov vyžadujú aj permanentnú prácu asi 20 pracovníkov. "Napriek vynakladanému úsiliu nie sú výsledky adekvátne. Z toho dôvodu v zmysle plánu hospodárskeho a sociálneho rozvoja zriadime v meste aj monitorovací systém. Ten bude určený hlavne na prevenciu kriminality," skonštatoval primátor mesta Eduard Vokál.
Kam umiestnia kamery
V prvej etape umiestnenia osem kamier. Sú naplánované tak, aby boli monitorované lokality, kde najčastejšie dochádza k nežiadúcim javom, ohrozovaniu ľudí a krádežiam. Pracovník pri monitoroch bude informovať prostredníctvom vysielačky mestskú políciu o pohybe podozrivých ľudí v meste. Mesto bude mať zaznamenaný pohyb aj v okolí lokality Za traťou, smerom na rómsku osadu. Kompetentní veria, že tým zabránia pokútnemu predaju alkoholu a ochrania tým priemyselnú zónu a ľudí prechádzajúcich okolo osady. Kamerový systém bude monitorovať aj pohyb áut v meste, čo plánujú využiť pri objasňovaní trestnej činnosti.
Jedna z kamier bude umiestnená na Námestí sv. Martina v centre. Snímať bude
priestor na Kuzmányho ulici, ľavú stranu námestia, parkovisko na námestí a časť Krivianskej ulice. Druhá kamera bude na stĺpe elektrického vedenia na križovatke pri čerpacej stanici. Tá bude snímať priestor na uliciach Sabinovská, Kpt. Nálepku - pri moste cez rieku Torysa a Sládkovičovu ulicu. Tretiu umiestnia na nástupišti SAD, na stĺpe pouličného osvetlenia.
Snímať bude nástupište a čiastočne koľajisko železníc. Ďalšia bude na Námestí sv. Martina, na mestskej budove. Tá bude monitorovať priestor na Jánošíkovej ulici, Hviezdoslavovej, Pod kopaninou, časť Poľnej ulicie, Kollárovu ulicu, a pravú a ľavú stranu námestia. Piatu kameru umiestnia na Ulici Kpt. Nálepku na stĺpe pouličného osvetlenia na moste cez rieku Torysa. Snímať bude priestor Ulice Kpt. Nálepku, Mlynskú a nábrežie rieky Torysy za oplotením bývalého ZVL.
Kamera na stĺpe pouličného osvetlenia, pri križovatka smer Dubovica, Ďačov bude snímať priestor na Ulici Kpt. Nálepku, Za traťou a cestu ku komunitnému centru. Siedma kamera bude za traťou, na moste cez rieku Torysu k priemyselnému parku na stĺpe pouličného osvetlenia. Na tej bude vidno priestor pri Priemyselnom parku, rómsku osadu a časť cesty smer Ďačov. Posledná z kamier osadených v prvej etape bude umiestnená za traťou, na novovybudovanom stĺpe verejného osvetlenia oproti rómskej osade. Snímať bude osadu a cestu okolo nej.
V druhej etape plánujú v Lipanoch osadiť ešte ďalšie tri kamery - na Tehelnej ulici, na Sabinovskej ulici a pri gymnáziu.
Mesto zaplatí niekoľko miliónov
Na zriadenie kamerového systému potrebuje mesto kúpiť technické zariadenie. Náklady naň sa v prvej etape vyšplhajú približne na 2 milióny korún.
V súvislosti so zavedením 24-hodinovej monitorovacej služby, ktorá bude umiestnená v priestoroch mestskej polície, uvažujú s vytvorením chráneného pracoviska s 5 miestami pre telesne postihnutých občanov mesta. Na ich platy ročne vynaložia 1 milión korún. Mesto pritom využije príspevok z úradu práce. Maximálna výška na vytvorenie a prevádzku jedného takéto miesta je 223 891 korún. Pre zabezpečenie 24-hodinovej služby mestskej polície prijmú ešte ďalších dvoch mestských policajtov. To si vyžiada ďalšie mzdové náklady vo výške 600-tisíc korún ročne.
V decembri tohto roka chcú uskutočniť kontrolnú prevádzku a od januára budúceho roka zaviesť plnú prevádzku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš