návštevníci Prvého medzinárodné tatranského stretnutia s vínom. Podujatie by sa podľa Jany Blahovej zo Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry malo postupne v nasledujúcich ročníkoch rozrásť na tatranský festival vína.
Riaditeľ Výskumného ústavu vinohradníctva a enológie v maďarskom Egeri Lajos Gál (na snímke) vysvetlil, že podujatie si kladie za cieľ takisto napomôcť posunúť úroveň vínnej kultúry v tatranskom regióne dopredu. "Keď sa Tatry nechcú orientovať iba na masový turizmus, ale aj jeho iné segmenty, je potrebné byť pripravený záujemcom ponúknuť v oblasti vína tú najvyššiu kvalitu. Nie len v oblasti ponuky, ale aj celkovej vínnej kultúry."
Čo sa týka budovania a zvyšovania úrovne vínnej kultúry v tatranskom a podtatranskom regióne, je L. Gál optimista. "Nevidím dôvod, prečo by tu tento proces nemal byť úspešný. Dobrou inšpiráciou môžu byť rakúske Alpy, kde sa takisto víno nepestuje a z nápojov kraľuje pivo. Napriek tomu tam už milovníci vína a experti nájdu to najkvalitnejšie, čo hľadajú." Podľa Gála pobyty spojené s vínnou tematikou sú v horách ideálnym doplnkom obdobia mimo hlavných turistických sezón.
Kladne vidí budúcnosť v tejto oblasti aj jeden z tatranských profesionálnych somelierov Branislav Kulpa. Podľa neho už od nežnej revolúcie, kedy v minulom režime bolo v obľube takmer výlučne iba sladké víno, sú trendy rozvíjania vínnej kultúry postupom času na severe Slovenska čoraz pozitívnejšie. "Rokmi sa zaznamenáva pokrok a vidno, že zvyky ľudí sa menia. Ľudia ktorí možno v minulosti s vínom do styku veľmi neprišli, začínajú o neho prejavovať zvýšený záujem. Objavujú nové značky, osvojujú si vedomosti." B. Kulpa ocenil premiérový ročník vínneho stretnutia ako dobrú myšlienku. "Je tu možnosť vidieť veľa nového, veľa nových kvalitných odrôd, s ktorými dom doteraz neprišiel do styku."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš