Slovenskom raji Lesnica 2006. Dvadsaťštyri dvojčlenných družstiev tu v rámci dvoch denných a jednej nočnej etapy absolvovalo 6 súťažných zdravotníckych záchranárskych úloh.
Záchranári dostali iba strohé indície k jednotlivých prípadom a ich úlohou bolo čo najlepšie analyzovať situáciu na mieste a poskytnúť prvú pomoc. "Na prvej úlohe riešili prípad hysterickej matky s dvoma deťmi, ktorá piekla na elektrickej rúre a došlo k úrazu staršieho z detí. Navyše mladšie dieťa vdýchlo do seba aj cudzí predmet a bolo potrebné ho resuscitovať. Po tejto úlohe nasledoval štart k druhej úlohe, pričom išlo o preverenie kondície záchranárov behom do strmého kopca. V druhej úlohe museli záchranári rovnako resuscitovať, avšak už bez akýchkoľvek pomôcok. Rovnako tretia úloha bola na preverenie fyzickej kondície," priblížil riaditeľ pretekov, diplomovaný záchranár Gabriel Tomko.
Záchranárom sa meral čas i kvalita poskytnutej pomoci. Súťažili posádky rôznych poskytovateľov rýchlej zdravotnej pomoci na celom území Slovenska. Súťažilo sa bez lekára Na odborné prevedenie výkonov pozorným okom dohliadali a prácu záchranárov hodnotili lekári zo spišskonovoveskej a popradskej nemocnice, medzi nimi aj MUDr. Patrícia Krajňáková a MUDr. Tomáš Jankura. Garantom súťaže bola Slovenská zdravotnícka univerzita a Prof. MUDr. Karol Kralinský, PHD a oficiálnym sponzorom záchranný systém EMS s.r.o. Poprad.
S poradovým číslo 4 na trať vyštartovala aj dvojica záchranárov Jozef Janolek a Pavol Kuna zo Zuborca a Horskej služby Smokovec. "Jednotlivé úlohy boli dosť záludné a na mieste nás čakalo dosť prekvapení. No zvládli sme to. Tu na Lesnici som po prvýkrát, avšak chodievam inde na takéto súťaže. Je to tu vynikajúce," prezradil počas plnenia úloh priamo v teréne J. Janolek. Ďalších záchranárov sme zastihli pri prípade mladého chlapca, ktorí potužený alkoholom i ľahkou drogou chcel nasadnúť na motorku a niekam vyraziť, avšak stihol si nasadiť iba prilbu na hlavu a na miesto už nedošiel, spadol na zem a ostal nehybne ležať. Úlohou záchranárov bolo prísť na to, čo s ním je a pomôcť mu.
"Každý sa učí na svojich chybách a tieto modelové situácie sú najlepšou možnosťou preveriť si svoje schopnosti. Tu nejde o ľudský život doslova a práve preto si ti záchranári môžu vyskúšať. Potom priamo v teréne pri reálnych prípadoch, tak môžu využiť tieto skúsenosti. Jednoducho cieľom pretekov je eliminovať chyby pri zásahoch, kedy ide skutočne o život," zdôraznil G. Tomko.
Ako dodal, súťaž záchranárov odštartovala pred 4 rokmi ako regionálna súťaž záchranárov zo Spiša. Neskôr sa pripájali aj ďalšie kraje a súťaž nadobudla celonárodný charakter. Rovnako sa z roka na rok zvyšuje aj počet súťažiacich. Kým prvý ročník privítal 7 účastníkov ten tohtoročný už 24 súťažných dvojíc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš