Po maturite na Ruskom gréckokatolíckom gymnáziu absolvoval teologické štúdia v Prešove a Prahe, po ktorých bol v roku 1949 v Prešove vladykom Vasiľom Hopkom vysvätený na kňaza. V roku 1950 po Prešovskom sobore nepodpísal prestup na pravoslávie a pripravoval obnovu Gréckokatolíckej cirkvi, začo bol neskôr dvakrát odsúdený. Ako väzeň pracoval v uhoľných baniach. Po prepustení z väzenia v roku 1958 pracoval ako robotník na strednom Slovensku a ako elektrikár v Prešove. Po obnovení Gréckokatolíckej cirkvi v roku 1968 sa stal z rozhodnutia Svätého Otca Pavla VI. ordinárom a apoštolským administrátorom gréckokatolíkov celej vtedajšej ČSSR. V roku 1989 bol menovaný do úradu sídelného prešovského biskupa Prešovskej diecézy, v ktorom zotrval do roku 2002, kedy ho vo funkcii vystriedal Ján Babjak. Odvtedy je na zaslúženom odpočinku.
Biskup Hirka ako priamy nástupca hieromučeníka, vladyku Pavla Petra Gojdiča na prešovskom biskupskom stolci sa výrazne zapísal do dejín celej Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Aj vďaka jeho osobe sa na začiatku 90. rokov urovnali spory s pravoslávnou cirkvou a naštartoval sa po komunistickej ére proces plnej obnovy spoločenstva gréckokatolíckych veriacich. Biskupove ekumenické postoje k pravoslávnym veriacim i veriacim Evanjelickej cirkvi a.v. majú svoju nesmiernu hodnotu pri ďalšom ekumenickom dialógu na území mesta Prešov a celého východoslovenského regiónu.
Autor: pkm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš