Kežmarok - Nadchádzajúce komunálne voľby znova v Kežmarku rozvírili hladinu okolo šestnásť rokov vlečúceho sa sporu o časť sídliska Juh.
Územný spor vznikol osamostatnením sa obce Ľubica od Kežmarku v roku 1991. Odvtedy sa tieto dve samosprávy nevedia zhodnúť, komu sídlisko patrí. Vláda SR v ho roku 2005 svojím rozhodnutím pričlenila ku Kežmarku. Ľubica sa proti rozhodnutiu vlády odvolala, až spor nakoniec doteraz zamrzol na Ústavnom súde.
Výsledkom tejto právne nevyriešenej situácie je v súčasnosti paradoxná dvojduálnosť posudzovania obecnej príslušnosti obyvateľov sídliska. Prijímateľom podielových daní na 4 000 jeho obyvateľov, ktorí vyjadrujú svoje želanie byť časťou Kežmarku prihlásením sa na jeho trvalý pobyt, dostáva Ľubica. Ministerstvo vnútra SR ich však z hľadiska nadchádzajúcich komunálnych volieb už za Kežmarčanov považuje.
Podľa poslanca kežmarského mestského parlamentu Ľubomíra Mačka takto Kežmarok na podielových daniach ročne stráca 14 miliónov korún. "Spočítajte si, koľko to je za 4 roky. Pritom starostlivosť o sídlisko vykonávame a financujeme v plnom rozsahu my bez pomoci Ľubice. Ministerstvo vnútra pošle zoznam obyvateľov sídliska ako občanov Kežmarku na Štatistický úrad, ten ich ale prepošle Ministerstvu financií už ako občanov Ľubice. Pri voľbách sú už ale títo obyvatelia znova občanmi Kežmarku." Podľa Mačka týmto protirečením môže v budúcnosti dôjsť k spochybneniu výsledkov všetkých komunálnych volieb za minulé roky.
Kritike Štatistického úradu sa nevyhol ani primátor mesta Igor Šajtlava. "Ten istý úrad, ktorý v prípade podielových daní rozhodol, že mesto má menej ako 13 000 obyvateľov, vydal teraz rozhodnutie o voľbách, kde má zrazu mesto viac ako 17 000 obyvateľov." Svoje stanovisko na účasť vo voľbách alebo praktické vykonávanie starostlivosti o sídlisko Juh nám ozrejmil aj starosta Ľubice Otto Dovják. Neautorizoval nám však jeho zverejnenie. "Teraz pred voľbami nechcem v kampani v Kežmarku svojimi vyhláseniami nikomu pomáhať alebo ublížiť. Po voľbách, keby som bol zvolený, môžeme sa o tom rozprávať, aj s pánom Mačkom."
Tlačová tajomníčka Štatistického úradu Eva Kelemonová odmietla zodpovednosť svojej inštitúcie za duálnu situáciu. "My nevymedzujeme volebné obvody ani neurčujeme, kto, kde bude voliť. My len spočítavame hlasy. Analogicky je to pri podielových daniach. Kto ich dostáva, určujú iné inštitúcie. Nie sme takí všemocní, ako si niektorí myslia."
Kompetentné Ministerstvo financií nám vysvetlenie v prípade podielových daní za obyvateľov sídliska Juh pre neprítomnosť pracovníkov príslušnej sekcie kvôli školeniu mimo Bratislavy bude môcť poskytnúť až na budúci týždeň. Na stránkach Korzára vám ho preto sprostredkujeme v utorkovom vydaní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš