Kežmarok - Mesto Kežmarok po slávnostnom uvedení do prevádzky v mestskej nemocnici od včera disponuje svojím vlastným dialazyčným centrom.
Podľa vedúcej lekárky novootvoreného centra Beáty Šoltýsovej to v prvom rade znamená zvýšenie komfortu pre približne 42 pacientov zo 65-tisícovej kežmarskej spádovej oblasti. Tí totiž doteraz museli za týmto zdravotníckym zákrokom cestovať do vzdialenejšieho Popradu a absolvovať ho v iba nočnej smene. "Pre pacientov to bolo určitým spôsobom trápenie," doplnila B. Šoltýsová.
"Nebudeme už musieť skoro ráno vstávať, napríklad o štvrtej a absolvovať dlhé nočné cesty. Aj prostredie má úplne inú úroveň," zverila sa nám jedna z pacientiek Anna Suchá (na snímke). "Často sme domov prichádzali až po druhej hodine po polnoci. Bolo to pre nás ako dôchodcov veľmi únavné," doplnil Karol Pirožek.
Riaditeľ Nemocnice Doktora Vojtecha Alexandra v Kežmarku Jozef Klíma informoval, že po technologickej stránke je nové dialyzačné centrum úplná špička a to najmodernejšie, čo v súčasnosti vo svete existuje. "Okrem prístrojového vybavenia nám záležalo aj na modernom dizajne. Pre pacientov je dôležitá kvalita prostredia, kde musia tráviť 3 až 5 hodín," dodal J. Klíma. Dvanásťlôžkové dialyzačné centrum je nemocnica v prípade potreby schopná operatívne rozšíriť o tri miesta. V rámci vízie takzvanej horskej nemocnice je kežmarská mestská neziskovka podľa Klímových slov v centre pripravená prijímať dialyzovaných pacientov z radov turistov, tak ako je to bežné v zahraničí.
Projekt kežmarského dialyzačného centra v hodnote približne 20 miliónov korún bol financovaný formou takzvaného verejno-súkromného partnerstva PPP. Splatnosť nákladov je rozvrhnutá do nasledujúcich desiatich rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš