ani nelegálnu ťažbu, ale žiada vrátenie lesa pôvodným vlastníkom a ich dedičom.
"Za vlastníkov sa vyhlásením o vydržaní formou notárskej zápisnice nechali označiť osoby na základe predstieraných a neexistujúcich skutočností. Vyzval som ich k mimosúdnej dohode a náhrade škody. Asi 90 percent z nich ju bude akceptovať. Ani takáto dohoda však nevylučuje trestnoprávnu zodpovednosť. Ostatných budeme riešiť v občianskoprávnom konaní, keďže medzičasom niektorí zomreli," uviedol M. Korch. Dodal, že v súčasnosti sa prípadom zaoberá polícia.
Riaditeľ Úradu justičnej a kriminálnej polície v Prešove Mikuláš Sopoliga postúpil trestné oznámenie Okresnému riaditeľstvu Policajného zboru v Svidníku ešte v júli tohto roku. "Po preskúmaní trestného oznámenia bolo zistené, že Združenie vlastníkov lesa - Pozemkové spoločenstvo Príkra (ide o iné spoločenstvo, než v predošlom prípade - pozn. red.), ako aj následné fyzické osoby sú podozriví z prisvojovania si cudzej veci a takýmto konaním spôsobili klientom škodu, ktorá je vyčíslená vo výške 17 539 916 korún," uvádza sa v ňom. Výšku škody vyčíslil súdny znalec Jaroslav Dutka.
Podľa M. Korcha v tomto prípade sú dôkazy jasné. V roku 1950 po otcovi Wolfovi Grauberdovi zdedili les v Príkrej o výmere 113 hektárov jeho štyri deti a ich potomkovia. Nastala však podobná situácia ako v lese Magala, keď v roku 1996 notár osvedčil vydržanie tohto lesa v prospech Združenia vlastníkov lesa, teda Pozemkovému spoločenstvu Príkra, ktoré existovalo sotva dva roky. O šesť rokov neskôr ďalším notárskym osvedčením boli na list vlastníctva č. 117 k. ú. Príkra zapísané osoby, ktoré údajne tento pozemok vydržali, hoci v tom čase už boli niektorí nebohí. "Je preukázateľné a existujú dôkazy, že ani spoločenstvo, ani fyzické osoby nielenže nemohli byť zapísané na liste vlastníctva, ale nemôžu ani preukázať akúkoľvek oprávnenosť k lesnému pozemku. To znamená, že okolnosti predstierali a prisvojili si cudziu vec," konkretizoval fakty M. Korch.
Keď sme oslovili podpredsedu Pozemkového spoločenstva Príkra Vasiľa Grešlíka, potvrdil nám, že valné zhromaždenie rozhodlo o vrátení podielov v prospech pôvodných vlastníkov. "Naši predkovia tvrdili, že je to ich les, ale nemali sme všetky doklady, preto sme sa vzdali podielov a spolupracovali sme s advokátom. Pomohli sme mu vysporiadať vlastnícke vzťahy v katastri. Toto je iný prípad a z toho lesa sme nevzali ani jediný konár. Ťažili v ňom Lesy SR," tvrdí V. Grešlík.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš