trojnásobne viac.
Petičný výbor zložený z minoritnej časti obyvateľstva zaslal v lete tohto roku poslancom Národnej rady petíciu. Spísali v nej svoje problémy o spolunažívaní s Rómami. Podľa nich obyvatelia najväčšej rómskej osady na Slovensku ich takmer denne okrádajú, najmä starých ľudí. "Rabujú nám záhrady, pivnice, domy, chladničky. Ploty nie sú prekážkou, ale zdrojom zárobku. Končia v zberných surovinách," tvrdí predsedníčka petičného výboru Kvetoslava Korineková z Jarovníc.
Včera výbor NR SR pre sociálne veci a bývanie na poslaneckom prieskume v Jarovniciach prešetril petíciu obyvateľov. Na verejnej diskusii v priestoroch budovy obecného úradu v zaplnenej sále odznelo množstvo výpovedí majoritného aj minoritného obyvateľstva. Obyvatelia dediny tvrdia, že situácia sa stáva neúnosná. "Rodia už štrnásťročné deti. Majú po desať detí o ktoré sa nestarajú. Deti chodia po dedine so sáčkami pri nose a fetujú toulén," odznelo viackrát v sále. Do diskusie sa zapojil aj predseda Roľníckeho družstva Pavol Ringer: "Pred žatvou musíme najprv vyzbierať odpad, ktorý nám tam po sebe zanechajú. Inak by sa nám pokazili drahé stroje."
Po dlhotrvajúcej výmene názorov oboch strán malo vzísť riešenie situácie. Podľa poslankyne NR SR Ivety Radičovej je ním okamžité vyriešenie nedostatočných kapacít školy, riešenie problému predškolského zariadenia. "Zároveň je nutné posilniť a zvýšiť počet terénnych sociálnych pracovníkov a ich asistentov. Následne vybudovať komunitné centrum a posilniť nultý ročník pre prípravu na základné vzdelanie. K tomu boli investované financie za niekoľko miliónov na vybudovanie infraštruktúry. Jej využitie je pomerne nízke," myslí si poslankyňa.
Opýtali sme sa jej, či podľa nej existuje riešenie, ktoré by okamžite pomohlo sťažujúcim sa obyvateľom a zabránilo by kriminalite v obci. "Postupy by mali byť dva. Jedným z nich by malo byť nahlasovanie polícii každú krádež, pretože v opačnom prípade polícii štatisticky vychádza, že v obci je všetko v poriadku a nemajú dôvod z hľadiska čísel tu zvyšovať počet policajtov. Ďalšou možnosťou je účasť na dobrovoľnej ochrane. Tretím krokom sú finančné zdroje pre možnosť zriadenia obecnej polície," dodáva I. Radičová.
Obyvateľov osady sme sa opýtali, čo si myslia o sťažnostiach obyvateľov dediny na to, že ich okrádajú. "My nekradneme. Bieli kradnú a milióny. Rómovia toto nerobia," tvrdí Ján Husár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš