odbornými či slangovými slovami používanými pri stavebných prácach oboznámili piati študenti novoveského stavebného učilišťa počas trojtýždňového pracovného pobytu v severomoravskom mestečku Horný Benešov. Vďaka výmennému odbornému pobytu v rámci programu Leonardo da Vinci sa vďaka partnerstvu so Súkromnou strednou školou Praktik v Hornom Benešove učili technológiu vonkajšieho zatepľovania.
Jakub Jasečko, Tomáš Pavol, Róbert Černický, Tomáš Macejko a Tomáš Podgurný odchádzali po troch týždňoch s certifikátmi, ktoré im popri výučnom liste môžu po ukončení štúdia na SOU stavebnom v Spišskej Novej Vsi pomôcť pri hľadaní práce. "Počas pracovných dní prešli študenti celú technológiu vonkajšieho zatepľovania od prípravy povrchu, nalepenie podkladu, stierkovanie až po konečnú úpravu fasády," hovorí Jozef Olejník, majster odbornej výchovy, ktorý päticu chlapcov sprevádzal počas pobytu v Čechách. S termofasádou sa novoveskí študenti stretli doposiaľ len v rámci teoretického vyučovania. Vďaka výmennému pobytu dnes túto technológiu ovládajú aj prakticky. "Zatepľovali sme bytovku," prezradil nám Tomáš Macejko, jeden z účastníkov pobytu. Dodal, že po tomto kurze by si už vedel poradiť so zatepľovaním budovy.
Na oplátku prišli študenti z Horného Benešova na Spiš zbierať skúsenosti s prácou so sadrokartónom. Ako nás informoval Marek Jelínek, učiteľ odborných predmetov zo Súkromnej strednej školy Praktik z Horného Benešova, montáž suchých stavieb nie je u nich veľmi rozšírená. "V škole sa práci so sadrokartónom venujeme teoreticky, na praxi sa špecializujeme na zatepľovanie, práve na termofasády," zdôraznil M. Jelínek. V týchto dňoch pracujú piati českí študenti v priestoroch strojníckej priemyslovky v Spišskej Novej Vsi. "Pracujeme so sadrokartónom, teraz znižujeme strop v dielni strojníckej školy a zatepľujeme ju," povedal nám Svatopluk Zipper. Podľa Martina Pusha je tento výmenný pobyt dobrá vec. "Získame nové skúsenosti, so sadrokartónom sme sa u nás ešte nestretli," tvrdí. Aj českí študenti dostanú po skončení pobytu certifikát rovnako ako ich slovenskí rovesníci. "Certifikát je doplnkom výučného listu a dokladuje, že naši absolventi sú kvalifikovaní aj na ďalšiu odbornú činnosť," vysvetlila Oľga Kocúrková, zástupkyňa riaditeľa SOU stavebného.
Okrem stavebných prác absolvujú účastníci projektu aj návštevu zaujímavostí a pamiatok v regiónoch partnerských škôl. Zaujímavosťou je, že pred samotným odchodom do susednej krajiny absolvovali tak Spišiaci ako Benešovčania jazykovú prípravu, aby im pri práci nerobili problém odborné termíny, ako trebárs tie z úvodu. Pre nás laikov štafle je český výraz pre rebrík...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš