Matejovce. Skončil tak nekonečný príbeh stavby, s ktorou sa začalo ešte v roku 1990.
„V roku 1993 sa pre nedostatok finančných prostriedkov práce na projekte prerušili, hoci bolo hotových už 85 percent stavebnej časti diela," uviedol na slávnostnom otvorení čističky riaditeľ PVS Vladimír Pastorek. Na pár rokov tak zamrzlo dovtedy preinvestovaných 420 miliónov korún.
V stavbe ČOV sa opäť pokračovalo až v roku 2004. „Iba vlastnými zdrojmi by realizovať stavbu nebolo možné. Preto sme cez projekt ISPA požiadali o peniaze z fondov Európskej únie a štátneho rozpočtu," vysvetlil riaditeľ Pastorek.
Na matejovskú čističku je takto od včera napojené celé územie miest Poprad a Svit spolu s ďalšími siedmimi podtatranskými obcami od Štrby až po Veľkú Lomnicu. Celková kapacita novej ČOV je 143-tisíc obyvateľov.
„Kde, keď už nie v regióne národných parkov je potrebné zlepšovanie podmienok pre životné prostredie... Dlho sme na túto chvíľu čakali," okomentoval včerajší deň starosta Štrby Michal Sýkora.
Veľká časť odpadových vôd, vrátane tých z najväčšieho popradského sídliska Juh, bola doteraz vypúšťaná priamo do rieky Poprad. „V čističke sa nachádzajú najmodernejšie technológie. Doteraz piaty stupeň kvality vody v rieke Poprad by sa mal zmeniť na ten najvyšší," upresnil V. Pastorek.
Podľa neho trocha smutní možno budú zo začiatku len rybári, ktorým skvalitnením vody časť ich potencionálneho úlovku príde o zdroje potravy.
Celkové náklady projektu dokončenia popradskej ČOV predstavujú 19,5 milióna eur. „Z týchto peňazí sme nakoniec na stavbu vyčerpali 17,389 milióna eur. Zvyšné ušetrené prostriedky chceme využiť na napojenie čističky na ďalšie obce Mengusovce a Štôla. V strednom horizonte počítame aj so Starou Lesnou a Tatranskou Lomnicou," upresnil riaditeľ Pastorek.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš