svieža. Nám veľmi chutí. Dokonca k nám chodia aj ľudia a pýtajú si z nej. Vody máme dosť, tak im ju vždy dáme," prezrádza M. Krigovská. Rovnakého názoru je aj jej manžel. „Naša voda je našťastie čistá a pitná. Pramení hore v lese," zdôraznil J. Krigovský. Spolu s manželkou a niektorými susedmi býva na hornom konci obce.
O pitnej vode sa však nedá hovoriť v prípade domov pod kopcom. Voda v domácich kopaných studniach tu je nepitná. Podľa starostu Emila Meliška (HZDS) studne sa „zanosili" po veľkej povodni ešte v roku 1995.
„Vtedy povodeň zaliala túto časť obce. Voda sa preliala najprv bývalými hnojiskami a potom sa vliala do domácich studní. Hygiena urobila následné rozbory kvality vody v studniach. Takmer všetky studne sú zdravotne závadné," priblížil E. Melišek.
Ako pre KORZÁR potvrdil Ing. Ondrej Dunaj Jurčo, vzorky odoberal v auguste 1998 Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Poprade. „Robili sa laboratórne rozbory vzoriek pitnej vody z individuálnych vodných zdrojov - kopaných studní v Harakovciach," uviedol O. Dunaj Jurčo. Zo 14 odobratých vzoriek bola voda iba v dvoch prípadoch označená za pitnú. Ostatná vyšetrená voda na základe chemického a mikrobiologického nálezu nezodpovedá norme STN 75 7111, preto je hygienicky nevyhovujúca a nemôže byť použitá ako voda pitná. Tak zneli závery hygienikov. Vo vzorkách boli najčastejšie prekročené hodnoty horčíka, pričom ich maximálna hodnota 50mg/l, bola v niektorých prípadoch viac ako 60 mg/l. Rovnako maximálne hodnoty dusičnanov 30 mg/l boli v niektorých studniach prekročené viac ako 3-krát. V odobratých vzorkách sa to rovnako hmýrilo baktériami ako escherichia coli, enterokoky a koliformné baktérie. Napriek tomu však Harakovčania vodu z vlastných studní dodnes využívajú.
Situáciu v najmenšej obci Levočského okresu, kde v súčasnosti žije 66 ľudí, by vyriešil vodovod. O ten sa Harakovčania snažia už 20 rokov. Ako potvrdil E. Melišek, po rokoch už vodovod v obci pomaly dostáva jasné kontúry. „Ešte za bývalého režimu bol zachytený prameň vody a odvtedy sa 20 rokov nič neurobilo. Konečne vlani sa nám podarilo získať dotáciu z Enviromentálneho fondu vo výške 1,8 milióna korún. V roku 2006 to bolo zasa 2,8 milióna korún. Potrebujeme dokončiť ešte prípojky a rezervoár. Predpokladáme, že vodovod by mal byť ukončený do roku 2010," dodal harakovský starosta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš