akostného vína. V praxi to znamená likvidáciu viníc a zákaz pridávania cukru do vína. Tento model vyhovuje južným štátom únie, kde sa pestuje dostatočné množstvo hrozna, ktoré má vyššiu cukornatosť. Naopak, poškodí to výrobcov vína v krajinách ako Slovensko, Česko, Maďarsko, Nemecko či Rakúsko.
Pri slovenských vínach sa v súčasnosti pridáva okolo dvoch percent cukru. Netýka sa to špičkových vín u nás, ani vo svete. Avšak zákaz dosladzovania pocítia najmä výrobcovia stolových vín, aké sa bežne predávajú v obchodoch. "Dotklo by sa to veľkej časti výrobcov, aj na Slovensku, u ktorých sú základom výroby stolové vína, kde to bez dosládzania nejde," uviedol pre Korzár Dušan Hažír (na snímke) z prešovského Múzea vín. Tieto vína sa vyrábajú z menej kvalitného hrozna, dosladzujú sa a predávajú sa za nižšie ceny. V Európskej únii sú tlaky zbaviť sa lacnejších vín zo strednej Európy. "Európa má prebytok vína, tlačia sa tu veľmi kvalitné vína z Nového sveta, ktoré sú cenovo nízke. V minulosti úspešné vinárske krajiny ako Španielsko, Taliansko, Francúzsko, majú problém s umiestnením svojich vín na trhu," vysvetlil podstatu problému D. Hažír. Pripravovaný návrh na likvidáciu viníc a zákaz dosladzovania vín označil Hažír za Damoklov meč pre mnohých výrobcov vína na Slovensku. "Odsekla by sa možnosť prístupu k vínu pre najslabšie vrstvy. Predaj sudových vín v stolovej kategórii je základ obratu," doplnil.
Európska komisia odôvodňuje svoj zámer posilnením akostného vína z Európy na svetových trhoch. Podľa komisie sa zhoršila rovnováha medzi ponukou a dopytom v sektore vína, preto chce túto oblasť reformovať.
Slovenský europoslanec Milan Gaľa nie je návrhom nadšený: "Na Slovensku máme v súčasnosti 22-tisíc hektárov viníc. V našom prípade by takýto krok mohol zlikvidovať produkciu vína, ktorá v posledných rokoch zaznamenala najmä kvalitatívny posun a slovenské vína sa stávali konkurencieschopnejšími na trhu EÚ." Gaľa, ktorý na zasadnutí Európskeho parlamentu pripomenul, že straty a dôsledky z likvidácie viníc by sa mali kompenzovať z balíka priamych agrárnych platieb. Podľa neho by v prípade presadenia zákazu sladenia získali tri juhoeurópske krajiny monopol. "Pridávanie cukru minimálne na úrovni 2 percent je potrebné zachovať. Na Slovensku má pridávanie cukru určitú historickú tradíciu, pretože vína, ktoré sa pripravujú u nás, majú vyšší obsah kyselín a sú pre tento región typické," dodal.
Podľa vyjadrenia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory je na Slovensku v súčasnosti nevyužívaná takmer polovica viníc. Na vývoz ide 10 až 15 percent vysokokvalitných vín.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš