turistike. Od roku 1966 sa stal značkárom turistických chodníkov a značkuje dodnes. Tento 75-ročný Krompašan, vášnivý turista sa spolu s ostatnými 4 značkármi Jozefom Gengeľom, Júliusom Duhánom, Vladimírom Neubellerom a Pavlom Papcunom podpísali pod značenie horskej oblasti Galmus. Súčasných 105 km značkovaných chodníkov v ich značkárskej oblasti tak rozšírili o ďalších 50 km.
Práve Galmus - vápencové krasové územie po víkende oficiálne pribudlo do zoznamu turistických trás. V sobotu sa v Krompachoch uskutočnilo stretnutie 6 partnerských miest na otvorení tejto turistickej destinácie širokej verejnosti. Horská oblasť Galmus sa rozkladá na území obcí Matejovce nad Hornádom, Olcnava, Poráč, Slovinky a dvojice miest Spišské Vlachy a Krompachy. Prvotná myšlienka širšieho sprístupnenia Galmusu vznikla v obci Poráč. Projekt občianskeho združenia Rozvoj Spiš s názvom Rozvoj cestovného ruchu na strednom Spiši: Kraj Galmusu sieť značených peších, cykloturistických a lyžiarskych turistických trás, sprístupňuje Galmus pre cestovný ruch. "Cieľom projektu je rozšírenie tradičnej ponuky turistických destinácií regiónu stredného Spiša formou širšieho sprístupnenia a prezentácie Galmusu. Otvorenie Galmusu pre turistickú verejnosť ešte viac zvýši atraktivitu tohto územia a v pozitívnom zmysle prispeje k "odľahčeniu" Slovenského raja, ako najväčšej prírodnej atrakcie regiónu," priblížil starosta Poráča Peter Volčko, ktorý sa v sobotu spolu s ostatnými turistami vydal na Galmus.
Podľa slov predsedu Mestského športového klubu v Krompachoch, ktorý združuje aj miestne turistické združenie Ing. Petra Bratka, Krompachy boli vždy spájané s priemyslom. Krásna príroda Galmusu však ponúka vyváženie priemyselného ducha mesta. "V tomto prípade naozaj platí, že je lepšie raz vidieť, ako 10-krát počuť," zdôraznil. V rámci Galmuskej planiny medzi najväčšie zaujímavosti patria dve národné prírodné rezervácie Červené skaly a Galmuská tisina, chránený prírodný výtvor jaskyňa Šarkanova diera ako aj ďalšie prírodné zaujímavosti ako Bielovodská dolina, Kamenný potok, Biela skala alebo Slovinská skala.
Projekt predpokladá vytvorenie turisticky atraktívnej, viacprvkovej siete značených peších, cykloturistických a lyžiarskych turistických trás, začlenenými v rámci jednotného moderného informačného a priestorového orientačného systému. V nadväznosti na vytvorenie tohto produktu, časť projektu - Budovanie povedomia predpokladá realizáciu aktivít pri tvorbe publicity pre turistickú oblasť Galmus formou vytvorenia loga oblasti, prezentácie na internete a výroby tlačeného sprievodcu.
"Je to naozaj krásny kus prírody, ktorý stojí za to vidieť. Výstup na Galmus z Krompách nie je náročnou turistickou trasou. Je to približne 7 km a cesta trvá takmer 2 hodiny. Odtiaľ sa turistické chodníky rozširujú na rôzne smery," priblížil K. Stanek. Ako prezradil, jeho značkárskym učiteľom bol Emil Zahatňanský, dnes 85-ročný dôchodca, ktorý má veľkú zásluhu na rozvoji značenia turistických trás.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš