ruky. Ďalšie dva prsty si pri nešťastnej pracovnej nehode porezal. Do domu zradeného bola ihneď privolaná posádka Záchrannej zdravotníckej služby MMS. "Zranenie bolo ošetrené, stav stabilizovaný a pacient transportovaný na oddelenie centrálneho príjmu popradskej nemocnice," opísal priebeh zásahu hlavný záchranár Gabriel Tomko.
Podobné prípady u nás nebývajú až takou zvláštnosťou, preto sme sa opýtali chirurga popradskej nemocnice, ako pri takejto udalosti postupovať. "Amputát, či je to už prst, alebo časť končatiny, je potrebné zabaliť do sterilného prostredia v sáčku. Do studenej vody, alebo do studenej vody s ľadom, nikdy nie iba do ľadu," informoval nás lekár chirurgického oddelenia.
Podľa lekára nemožno odpovedať na otázku, v akom percente podobných prípadov sa podarí prinavrátiť prst naspäť na končatinu. "Pri poranení cirkulárom je pravdepodobnosť veľmi malá, lebo dôjde k veľkému rozmliaždeniu tkaniva. Väčšia šanca býva pri odseknutí častí väčších častí končatín alebo amputácií napríklad mačetou, kedy je rana čistá." Podľa informácií chirurga operácie spätné pripojenia amputátu sa vykonávajú na plastickej chirurgii. "Ide o dlhé niekoľkohodinové operácie pod mikroskopom, kedy treba ošetriť každú cievu."
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš