Tatranského národného parku (TANAP). Podľa náčelníka združenia VLK Juraja Lukáča tento dátum určuje vláde zákon o ochrane prírody a krajiny.
Podľa VLKa na tento stav doplácajú súkromní vlastníci pozemkov na chránených územiach v TANAP-e, ktorí prichádzajú o kompenzácie štátu z obmedzenia vlastníckych práv. "Možností náhrad je pritom hneď niekoľko, od jednorazového finančného príspevku cez dlhodobý prenájom, výkup, až po výmenu súkromných pozemkov v chránených územiach za štátne," uviedol J. Lukáč, pričom za najlacnejšiu označil poslednú možnosť.
Naposledy rozvíril hladinu medzi stúpencami rôznych prúdov ochrany prírody piatkový prípad prerazenia strechy penziónu Javorinka v Tatranskej Kotline vrcholcom stromu napadnutého lykožrútom. "Vrcholec vrazil do miestnosti, kde hostia pozerajú televízor priamo ponad kreslá. V miestnosti sa vtedy, našťastie, nikto nenachádzal," opísal nám udalosť správca zariadenia Štefan Marhefka.
Náčelník Lukáč chce ešte dnes v kotlinskom prípade podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre všeobecné ohrozenie. Podľa jeho názoru strom v Kotline mal byť už dávno zrezaný. "Na spílenie stromu nebola potrebná žiadna výnimka. Štátne lesy TANAP-u sa snažia za každú cenu odstraňovať stromy vo vysokých polohách prírodných rezervácií, no choré stromy v blízkosti obydlí v Tatrách nikoho nezaujímajú," vyslovil svoj názor J. Lukáč.
Hovorca ŠL TANAP-u Marián Šturcel na margo chystaného podania poznamenal: "Môže ho podať, je to jeho právo. Môžem len vyhlásiť, že svoje povinnosti si určite nezanedbali ŠL TANAP-u."
Podľa hovorcových informácií, ak sa lykožrútom napadnutý strom nachádza v 1. alebo 2. stupni ochrany prírody TANAP-u, povolenie na jeho výrub majiteľovi pozemku ukladá daný mestský alebo obecný úrad, potrebná je odborná konzultácia so Správou národného parku. Ak ide o 3. až 5. stupeň, o povolenie výrubu treba zase požiadať príslušný orgán životného prostredia štátnej správy. "Občanom ale odporúčam, aby sa v prípade potreby urýchlene obrátili na svoj mestský alebo obecný úrad. Ten už zistí o aký prípad ide, a ak ho náhodou nemá v kompetencii, vec posunie ďalej na riešenie kompetentnému orgánu," vysvetlil M. Šturcel.
V prípade akútneho ohrozenia života alebo majetku podľa zákona o ochrane prírody nie je potrebné žiadať o žiadnu výnimku a konať možno okamžite.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš