povodni sa v Olejníkove vyšplhali na desiatky tisíc korún. Od štátu však peniaze zatiaľ neprišli, a tak obec neuhradila faktúry firmám, ktoré sa na záchranných prácach podieľali. "Ešte sme nedostali od štátu ani korunu. Teraz nás dodávatelia prác bombardujú a žiadajú o zaplatenie. Tohto roku sme mali škody veľké. Čo sme mohli, faktúry na menšie sumy, sme zaplatili s vlastných prostriedkov. Na tie väčšie čiastky však v obecnom rozpočte peniaze nemáme," vraví starostka Olejníkova Eva Bartošová (na snímke).
Vláda rozhodla, že obciam uhradí štát náklady na záchranné a zabezpečovacie práce, časť zo škôd na protipovodňových technických opatreniach, zničenej infraštruktúre vrátane vodovodov a kanalizácií. Ministerstvo životného prostredia pôvodne žiadalo od vlády pre všetky postihnuté rezorty odškodné vo výške 1,3 miliardy korún. Tá doteraz uvoľnila iba okolo 417 miliónov korún. Kedy štát uhradí obciam spomínané náklady, je zatiaľ otázne.
Povodne postihujú obec Olejníkov takmer každoročne. Podľa starostky je to spôsobené štrkovým podložím, na ktorom je dedina postavená. Voda im počas záplav vždy zalievala budovu obecného úradu. Tohto roku však ostala suchá. Totiž, v minulom roku po povodniach celú stavbu odvodnili pomocou odvodňovacích drenážnych rúrok. "Veľmi sme si tým pomohli. Pred tým sme v pivniciach pod úradom mali vždy vody až po kolená. Teraz sme sa tomu vyhli. Všetka voda odtiekla," dodáva starostka. Stavbu zrenovovali aj z vonku. Vynovili jej strechu a fasádu. "Peniaze na rekonštrukciu, stopäťdesiattisíc sme získali z dotácie. Väčšinu prác sme robili svojpomocne," spresňuje. Okrem obecného úradu sú v budove aj priestory pre kancelárie, klub pre mladých. Nechýba sála, ktorú miestni využívajú na kultúrne podujatia či na rozlúčky so zosnulými.
V odvodnených pivničných priestoroch v budove obecného úradu zriadia počítačovú miestnosť. Starostka získala do daru 9 počítačov, ktoré budú napojené na internet a budú slúžiť pre deti z Olejníkova, ale aj pre deti z osád Majdan, Ambrušovce a Baranie. Tie sú totiž súčasťou obce. Okrem toho tu chcú zriadiť telocvičňu.
Kto zodpovedá za škody spôsobené pri povodni
Podľa zákona č. 666/2004 Z. z. o ochrane pred povodňami sú právnické aj fyzické osoby povinné na zabezpečenie ochrany pred povodňami riadiť sa príkazmi orgánov štátnej správy ochrany pred povodňami. Podľa § 38 citovaného zákona sú okrem iného povinní umožniť im vstup nehnuteľnosť, ktorú vlastnia či spravujú, poskytnúť pomoc a prostriedky na ochranu života, zdravia a majetku pred povodňami.
Za škodu spôsobenú právnickým a fyzickým osobám, ktorá im vznikla pri plnení úloh, podľa tohto zákona, zodpovedá štát. Tejto zodpovednosti sa štát môže zbavil len vtedy, ak preukáže, že si poškodený spôsobil škodu sám. Náhradu škody štát poskytuje v peniazoch prostredníctvom obvodného úradu životného prostredia.
Nárok na náhradu škody s uvedením dôvodov musí uplatniť poškodený na obvodnom úrade životného prostredia do 6 mesiacov od skončenia povodne.
Lehotu na vyplatenie odškodnenia zákon nestanovuje. Na náhradu škody sa vzťahujú všeobecné predpisy, napríklad Zákonník práce či Občiansky zákonník.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš