rovnej okrúhlej stovky.
Pán Sekerák pochádza z obce Bajerovce v okrese Sabinov. A v Bajerovciach na cintoríne má aj objednané hrobové miesto vedľa zosnulej manželky. "V rodnej obci si pred dvadsiatimi rokmi dal urobiť pomník a už je polorozpadnutý," povedala nám jeho vnučka. Dcéra pána Sekeráka Helena Ľašová jej slová potvrdila. "Už sa rozpadáva, sype sa z neho. Bude nutné ho opraviť." Nový pomník a náhrobok nie je nutné kúpiť, ale zato ten starý si vyžaduje rekonštrukciu. Ako sme sa boli presvedčiť priamo na bajerovskom cintoríne, skutočne ho už ohlodal zub času. Na bokoch sa kameň začína rozpadávať a malé časti z neho opadli. Nápis na náhrobku, na ktorom chýba dátum úmrtia, je už tak vyblednutý, že ho takmer nevidno.
"Pravdaže ho poznám. Býval neďaleko nás, ale už roky žije v Prešove," povedal nám v Bajerovciach menovec jubilanta Pavol Sekerák. Mimochodom, toto meno je v dedine obľúbené. Delí sa preto aj na vetvy, pričom pán Michal Sekerák pochádza z "orsackych" Sekerákovcov. Posledné roky mu už zdravotný stav nedovoľuje chodiť na "dušičky" na hroby do Bajeroviec, necháva to už na mladších členov rodiny.
Málokto má veru také šťastie, že prežije svoj vlastný náhrobok a pomník. Pánovi Michalovi Sekerákovi sa to podarilo. Želáme mu aj naďalej pevné zdravie.
Autor: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš