"Náš projekt bol úspešný a vozidlo už fyzicky máme v Prešove, aj sme ho zaregistrovali na polícii," potvrdil nám vedúci KS UNSS Jozef Hlubovič (na snímke). Na otázku, ako ho budú využívať zdôraznil, že vozidlo potrebovali najmä na to, aby sa ich pracovníci dostali ku nevidiacim a slabozrakým aj do najodľahlejších kútov Prešovského kraja.
Ako príklad uviedol imobilnú pani z Gregoroviec (okres Prešov), ktorá nemôže cestovať. Jej príbuzní preto žiadali prítomnosť odbornej poradkyne pri výbere optických pomôcok. "Keby za ňou poradkyňa cestovala spojom, ktoré sú dosť obmedzené, musela by si nabaliť okolo 30 druhov optickej techniky. Je veľmi citlivá a prenášaním hrozí poškodenie. Pre ilustráciu len jedna lupa stojí okolo 3-tisíc korún a vopred sa nedá odhadnúť, ktorú z pomôcok bude klientka potrebovať. Nedá sa to vyčítať ani z lekárskej správy, lebo je nutné posúdiť dôsledky videnia," konkretizoval opodstatnenosť vozidla J. Hlubovič. Nie je to však jediný dôvod. Nevidiaci sa musí základné samoobslužné činnosti naučiť najmä v svojej domácnosti a bezprostrednom okolí. V praxi to znamená, že odborný poradca klienta musí opakovane navštevovať, kým nadobudne istotu.
J. Hlubovič pripomenul, že nové auto využijú aj na to, aby rokovali so stavebnými úradmi v mestách Prešovského kraja a hovorili s nimi o potrebách bezbariérových úprav bytov a exteriérov, vrátane chodníkov a križovatiek. Úpravy výhodné pre telesne postihnutých sú totiž často bariérami pre slabozrakých a nevidiacich. To, čo vyhovuje vozičkárom, teda vstup na chodník bez obrubníka, prekáža zrakovo postihnutým. Tí ten obrubník, alebo hmatateľnú líniu medzi cestou a chodníkom potrebujú. "Máme množstvo podnetov od našich klientov a tie chceme teraz konzultovať so samosprávami a dodávateľmi stavieb," dodal J. Hlubovič.
Autá majú k dispozícii ešte dve krajské strediská UNSS, v Košiciach a v Banskej Bystrici.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš