pracovníci Útvaru hlavného kontrolóra KSK počas ich "vizity" od 22. júna až do 19. septembra 2006 v Spišskom divadle v Spišskej Novej Vsi. Najzávažnejšie nedostatky boli za roky 2004 a 2005 zistené v oblasti odmeňovania, hospodárnosti nakladania s verejnými prostriedkami, správy majetku a verejného obstarávania. Až vyše 80 percent príjmov divadlo pritom pochádza z dotácií zo štátneho rozpočtu a KSK.
Štatutár organizácie vykonával inú zárobkovú činnosť, a to na základe zmluvy o vytvorení a použití umeleckého diela v Spišskom divadle, ako člen Rady Slovenskej televízie a ako vysokoškolský pedagóg na vysokej škole bez súhlasu predsedu KSK, čím došlo k porušeniu zákona o výkone práce vo verejnom záujme.
Ako člen Rady Slovenskej televízie sa štatutár divadla zúčastnil na jej zasadnutiach v Bratislave, avšak podľa evidencie sa v tom čase zároveň vždy nachádzal aj na svojom pracovisku. Podobne to bolo aj v čase, keď bol v divadle a zároveň učil na VŠ. Spolu mu tak bola neoprávnene poskytnutá odmena 166 950 Sk, čím došlo došlo k porušeniu zákona o rozpočtových pravidlách, zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy a k porušeniu finančnej disciplíny. Okrem toho 92 925 bola vyplatená mzda zamestnancovi za nevykonanú prácu, čím došlo k porušeniu Zákonníka práce. Dohody o vykonaní práce boli uzavreté aj na prácu, ktorú má v náplni interný zamestnanec divadla. Ďalšie skúmané dohody o vykonaní práce mali taktiež množstvo právnych legislatívnych nedostatkov, pričom k nim napr. neboli doložené doklady o vzdelaní.
V administratívnych priestoroch divadla sú zriadené dve tzv. hosťovské izby. Ubytovanie je poskytované bezodplatne, nevykonáva sa evidencia, pričom v jednej z izieb prespáva práve riaditeľ divadla, čo malo za následok porušenie troch zákonov a vnútorných smerníc.
Za rok 2004 a 2005 uhradilo divadlo povinné zmluvné poistenie za motorové vozidlo celkom v sume 10 416 Sk, pričom to je už tri roky nepojazdné... Ďalších takmer 50 000 Sk boli vynaložené na zakúpenie "odborných" publikácií, resp. na projekt "Ochrana osobných údajov", hoci Spišskému divadlu táto povinnosť zo zákona vôbec nevyplýva. Divadlo si v roku 2005 objednalo tri vydania (na tri roky) Globálneho internetového registra v sume 690 eur, t.j. sumu 26 430 Sk za každé jedno vydanie, čo zdôvodnili tým, že ide o propagáciu divadla v rámci zahraničia, krajín EÚ, za účelom nadviazania spolupráce.
"Vzhľadom k repertoáru divadla, ktoré je zamerané na tvorbu a predvádzanie divadelných predstavení pre deti predškolského a školského veku, pre mládež i dospelého diváka v regióne Spiša, ktoré je založené na textoch v slovenskom jazyku nie je využiteľné pre návštevy zahraničných turistov ako v prípade operných a baletných predstavení, kde jazyková bariéra nie je prekážkou. Divadlo nenadviazalo spoluprácu s partnermi zo zahraničia využitím Globálneho internetového registra," uviedol pre náš denník hlavný kontrolór KSK Vojtech Farkaš.
Od 1. júla minulého roka divadlo prevádzkuje tlačiareň, v ktorej pracuje jeden zamestnanec. Celkový príjem z činnosti tlačiarne bol v 2. polroku 2005 4 900 Sk. Osobné náklady na zamestnanca však predstavovali až 106 800 Sk. "Z týchto ekonomických ukazovateľov je zrejmé, že efektívnosť prevádzky je nízka, pretože náklady na jej činnosť sú minimálne v sume 109 128 Sk a výnosy iba v sume cca 4 900 Sk..."
Na úseku verejného obstarávania bolo zistené, že v roku 2004 pri obstarávaní prepravných služieb v sume 70 237 Sk (sumy sú uvádzané bez DPH), havarijného poistenia v sume 58 622 Sk, revízií elektrických rozvodov v sume 54 748 Sk a stravných lístkov v sume 200 880 Sk v divadle nepoužívali metódy a postupy podľa zákona o verejnom obstarávaní, čím došlo k porušeniu rovnomenného zákona. Takisto divadlo podľa kontrolórov využívalo pomerne "kreatívne" účtovníctvo, fyzická inventarizácia majetku bola taktiež dosť vzdialená od skutočnosti a právnych predpisov a viaceré závažné nedostatky boli zistené aj pri vyúčtovaní služobných ciest. Kontrolou vykonávania predbežnej finančnej kontroly bolo zistené, že tá sa vo viacerých prípadoch vykonávala formálne a v niektorých prípadoch nevykonali predbežnú finančnú kontrolu vôbec, resp. ju nevykonali pred začatím finančnej operácie.
Predseda KSK Zdenko Trebuľa aj napriek takýmto zisteniam zatiaľ neplánuje vyvodzovať personálne dôsledky voči riaditeľovi Spišského divadla. "Ak mi príslušní pracovníci predložia návrhy, potom budem konať. Keď to bude aktuálne, dám vám vedieť."
Marián KIZEK
Riaditeľ Š. Fejko: "Takéto nezmysly ma urážajú."
Riaditeľ Spišského divadla Štefan Fejko (na snímke) považuje niektoré z kontrolných zistení za urážajúce. Nepredpokladá svoje odvolanie na základe výsledkov tejto kontroly. "Neviem, čo je evidencia dochádzky. Odkedy som nastúpil pracovať do divadla, či už ako dramaturg alebo ako riaditeľ, nikdy som nikomu nevykazoval pracovnú dobu, a to ani v dobách totality. Myslím si, že vykonaná práca je evidentná a moje ostatné činnosti tejto práci pomáhali. Ako pedagóg som pripravoval okrem iného aj študentov z regiónu Spiša. Ako člen Rady STV som robil všetko preto, aby televízia neskĺzla len do čisto komerčného, bulvárneho vysielania, a aby podporovala kultúru aj divadlo. Nemám pocit, že by som tam robil proti divadlu, skôr naopak, robil som pre divadlo," zdôraznil Š. Fejko v rozhovore pre KORZÁR. Pripustil, že na vykonávanie ďalších zárobkových činností nemal súhlas predsedu KSK. "Je pravda, že som na toto pozabudol, a pritom o tom každý vedel, veď členstvo v Rade STV nie je tajná činnosť. Vykonával som tieto činnosti tak, ako to zákon umožňuje," objasňuje riaditeľ divadla. Obvinenia z obohacovania sa na úkor divadla bezplatným využívaním hosťovskej izby popiera. "Takéto nezmysly ma urážajú. Sú to konštatovania, ktoré nemôže povedať žiaden kontrolór, sú to vyjadrenia na úrovni súdu. Viete, že ako riaditeľ mám povinnosti skoro ráno, ale aj neskoro večer a potrebujem sa niekde aj prezliecť, keď večer vítam hostí a nebudem predsa od rána v smokingu. Je to bežné a vo všetkých divadlách je to tak podobne zariadené," tvrdí Š. Fejko. Svoje vysvetlenie k jednotlivým bodom kontroly zaslal písomne predsedovi KSK. "To, ako som vykonával svoju prácu, predsa na divadle vidieť. Povedzme aj to, že v roku 2002 bola krízová situácia, mesiac sa tu nehralo, lebo sa tu nekúrilo, nehrali sa žiadne premiéry a hrozilo, že divadlo zrušia. Dnes robíme každý rok 4 až 5 premiér, predtým bola jedna premiéra za rok. Toto je hodnotenie mojej práce a nie to, či som o 7.30 sedel v kancelárii alebo nie," dodal riaditeľ Spišského divadla.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš