Kaštieľ je sídlom Stredného odborného učilištia a Učilištia lesníckeho v Bijacovciach. Podľa slov riaditeľa školy Ing. Ladislava Maturkaniča, študenti učilišťa sa o danielov starajú v rámci školskej praxe. Získali tak netradičnú učebnú pomôcku.
"V našej zvernici je samček svetlohnedej farby a samička tmavej čiernej farby. Podarilo sa nám ju vybudovať na základe projektu, na ktorý sme získali 60-tisíc korún. Nachádza sa v juhovýchodnej časti parku. Keďže kaštieľ spolu s parkom je kultúrnou pamiatkou, na jej vybudovanie bol potrebný súhlas Krajského pamiatkového úradu v Prešove. Danielom sme vybudovali krmelec i prístrešok, hoci sa rady pasiú. V ich potrave je zastúpená tráva a byliny, požierajú však aj výhonky stromov, plody a lesné semená. Naše daniele rady požierajú jačmeň, pšenicu a zmesku z otrúb, sušený chlieb, zemiaky a repu," priblížil L. Maturkanič.
Ako uviedol, daniele sú dnes súčasťou študijného procesu. V blízkej budúcnosti má však vedenie školy s parkom ďalšie úmysly. Chceli by ho sprístupniť verejnosti ako poznávací park. Najmä pre žiakov základných škôl. V parku sa totiž nachádzajú aj chránené dreviny. Csákyovský bijacovský kaštieľ bol postavený v rokoch 1780 - 1785. V tých časoch bol vybudovaný aj park. "Nachádzajú sa tu ešte pôvodné dreviny spred takmer 230 rokov. Sú to pôvodné duby, tisy či javory. Pôvodná je aj trojica dubov pri vstupe do školy. Csákyovci ich dali doviesť z maďarského arboréta a boli zaštiepené ako bonsaje," priblížil L. Maturkanič.
Danielia zver sa v Čechách objavila v 15. storočí. Na Slovensku je prvý písomný záznam o jej chove z roku 1586. Žije v čriedach, staršie jedince žijú samotársky. Dožívajú sa 20-25 rokov.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš