archeológov už o tri roky zapĺňať stránky učebníc nielen na Slovensku, aj v zahraničí. Unikátne nálezisko pochovaného pravdepodobne zbohatlíka, či náčelníka germánskeho kmeňa Vandalov, vydalo okrem mince razenej v roku 375 n.l. nábytok, keramiku ale napríklad aj spoločenskú hru, čiže hraciu doštičku s kamienkami, či košíky s potravou. Prívlastok výnimočný získal nález najmä vďaka dochovanému vybaveniu hrobky, ktoré dokumentuje vtedajšie kniežacie prostredie.
"Prvá komisia sa vyjadrila v tom zmysle, že objav tejto hrobky má pre Európu taký význam, ako malo pre dejiny Egypta objav Tutanchamónovej hrobky," opísal veľkosť objavu archeológ Podtatranského múzea v Poprade Peter Roth. Napriek tomu, že bola hrobka vykradnutá, objavili v nej archeológovia drevený mibiliár, ale aj sekeru, motyku a lopatu po vykrádačoch, mosadzné vedro a ďalšie drevené predmety. Zlatá minca je podľa odborníkov jedným z najcennejších nálezov. "Potvrdila totiž, že datovanie hrobky do 4. storočia bolo správne," vysvetlil Roth.
Z pochovaného nebožtíka nezostalo archeológom veľa pozostatkov na skúmanie, napriek tomu sa domnievajú, že na zistenie základných informácií postačia. "K dispozícii máme asi polovicu skeletu, nájdené kosti nám podľa môjho úsudku povedia hlavné informácie ako pohlavie, vek a výšku," uviedol archeológ Slovenskej akadémie vied Karol Pieta. Predbežne odborníci usúdili, že pozostatky patrili skôr mužovi ako nežnejšiemu pohlaviu.
Čo sa týka ostatných objavených vecí, zreštaurovaná keramika bude podľa Pietu ďalej reštaurovaná a spracovaná, "ten obrovský ansámbel vecí organického pôvodu čaká strastiplná cesta analýz, konzervovania, rekonštrukcií. Desiatky a desiatky častí nábytkov sa musia skladať, o mnohých veciach ešte ani netušíme, k čomu patria."
Najskôr budú nálezy prezentované verejnosti až o tri roky. "Už som raz ironicky podčiarkol, že tri roky je na konzerváciu možno dlhá doba, len či je dostatočne dlhá aj na to, aby sme sa my pripravili na príchod hrobky, aby Poprad, či Slovensko, kultúrna a podnikateľská sféra vedeli pripraviť príslušné zázemie, napríklad pavilón, ktorý bude turistov priťahovať," upozornil Pieta. Nález bude jednoznačne v budúcnosti zastrešený, odborníci - konzervátori ho odporúčali umiestniť do nového, klimatizovaného prostredia.
Zodpovednosť za najťažšiu etapu konečného spracovania objektu, teda konzerváciu organických materiálov, prevzali spojené múzeá na severe Nemecka, ktoré spolu so Slovenskou akadémiou vied a Podtatranským múzeom v Poprade vytvárajú základ pre skupiny pracovísk. "Do toho musia natiecť milióny, aby bolo možné rekonštrukcie spraviť a jednoznačne predpokladajú európske projekty, o ktorých dúfame, že sa uskutočnia," uzavrel Pieta.
Autor: afo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš