tomuto hrdinovi je venované martýrium, nachádzajúce sa iba pár krokov od jeho hrobu. Spišiaci ako jediní na Slovensku majú svoje martýrium venované ľuďom, ktorí boli obeťami nezmyselných dobových konfliktov.
„Jediné martýrium na Slovensku bolo postavené v polovici deväťdesiatych rokov minulého storočia. Je venované všetkých obetiam vojnových konfliktov, a to od roku 1849 až do 21. augusta 1968. Ide o Slovenské povstanie, prvú svetovú vojnu, bombardovanie Spišskej Novej Vsi v roku 1939, holokaustum 1942 - 1945, Slovenské národné povstanie, odvlečenie orgánmi NKVD, obete komunizmu od roku 1948 do roku 1989 a 21. august 1968," popísal nám správca cintorína Mgr. Jozef Kapec.
O tejto jedinečnosti vedia nielen domáci, ale aj zahraniční hostia. Hlavne teraz, keď si pripomíname pamiatku zosnulých, je pri martýriu množstvo zapálených sviečok. „Zastavia sa tu ľudia takmer z celého sveta. Prednedávnom to boli židia z Londýna. Položili tu veniec s pohľadnicou," dodal J. Kapec.
Formou martýria si Spišiaci uctievajú tisícky mŕtvych ľudí všetkých národností, ktorí prišli o život počas rôznych historických udalostí. Veď napríklad v čase prvej svetovej vojny bol na území Spišskej Novej Vsi lazaret, kde podľahlo zraneniam veľa vojakov. Na novoveský cintorín v auguste 1968 vyprevadili pozostalí s hlbokým žiaľom aj I. Smiedta. Ako nám pred viac ako rokom porozprávala jeho dnes tiež už nebohá manželka Ivana, v Košiciach ho trafila ruská guľka do zadnej časti hlavy, keď sa ničnetušiaci vracal z práce domov. Vtedy boli manželmi iba pár dní a bývali na slobodárni v Košiciach.
Pohreb sa konal v Spišskej Novej Vsi, do ulíc vtedy vyšli tisícky ľudí. Posledná rozlúčka sa premenila na tichú demonštráciu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš