nákup vencov, kvetov, sviečok či kahancov sa však nekoná. Majitelia kvetinárstiev nie sú spokojní, prisilnú konkurenciu totiž vidia v susednom Poľsku.
„U nás to ide s predajom poslabšie. Silný je trh v Poľsku, kde si ľudia už zvykli chodiť. Vlastne tieto dni sú pre nás čo sa týka predajnosti rovnaké, ako bežné obdobie cez rok," prezradila Anna Kovalčíková z popradskej predajne Astra.
Práve do krajiny našich severných susedov smerovali počas uplynulej soboty húfy Slovákov. Vybrali sa tam, len aby nakúpili oveľa lacnejší tovar. „Za týmto účelom chodím do Poľska každý rok. Za veniec dám približne sto korún, zatiaľ čo u nás za podobný zaplatím raz toľko. O kahancoch a sviečkach ani nehovorím. Tie sú tiež oveľa lacnejšie ako u nás," priblížila výhody nákupu v cudzine pani Mária.
Rovnaký dôvod prejsť hranicou má aj Margita Smoláková. „S manželom sa snažíme skrášliť hroby tým najbližším, ktorí už nemajú nikoho. Je ich minimálne päť a viete si predstaviť, koľko by to stálo u nás. Aj preto ideme radšej na trhy do Poľska," vysvetlila.
Blížiace sa sviatky neovplyvnili tržby ani v staroľubovnianskej predajni Clivia. Rozdiel oproti predchádzajúcim dňom takmer nie je. „Ľudia k nám prichádzajú takmer rovnako ako doteraz. Sú to väčšinou naši stáli zákazníci. Väčšina sa pred sviatkom poberá do Poľska. Podľa mňa je tamojší trh preplnený gýčmi. Určite to kazí úroveň ponuky," myslí si vedúca Jana Garčárová. Napriek tomu v obchode v Starej Ľubovni miernu zmenu zaznamenali. „Trošku viac sa predávajú chryzantémy v črepníkoch," uviedla kvetinárka.
V tatranskej Nezábudke je situácia podobná. „Nám sa z roka na rok darí menej. Stále viac kupujúcich smeruje do Poľska," uviedla Ľudmila Šárafinová.
Šikovní poľskí obchodníci neprekážajú Lýdii Štecovej - Prelichovej. „Každý nech si kúpi to, čo sa mu páči. Konkurencia je predsa zdravá. Viem, že poľské vence si ľudia z roka na rok odkladajú. Myslím si, že uctievanie mŕtveho by nemalo takto fungovať. Navyše, umelé poľské vence sa na cintoríne vyparujú. Môže to byť zdraviu škodlivé. Aj preto sa u nás snažíme robiť živé," vyznala sa majiteľka obchodu v Kežmarku.
Na jednotlivých hraničných priechodoch bolo práce počas tejto soboty viac, ako inokedy. Nápory kupujúcich opäť preverili tamojších pracovníkov. „Prichádzajú k nám už od piatej rána," potvrdil nemenovaný zdroj. Podľa policajtov slúžiacich v pohraničí takáto situácia nie je neobvyklá a opakuje sa pred každým väčším sviatkom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš