Vysoké Tatry - V sobotu dopoludnia zorganizovali Štátne lesy TANAPu a Tatranská horská služba - dobrovoľný zbor, pietnu spomienku na obete hôr na
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
symbolickom cintoríne pri Popradskom plese. Odvtedy, čo sa obete v Tatrách evidujú menovite, sa z nich nevrátilo 1068 návštevníkov, turistov a horolezcov. Prvou po mene známou obeťou z roku 1650 bol Adam Kaltstein.
Na pietnu spomienku prišlo približne dvesto ľudí z radov záchranárov, organizátorov, turistov, milovníkov Tatier a pozostalých. "Tento rok pribudlo do smutnej štatistiky šesť obetí, čo je jeden z najnižších počtov za posledné desiatky rokov. Za povšimnutie stojí, že ani jeden človek nezahynul v Tatrách počas uplynulých dvanástich mesiacov v zimnom období," uviedol predseda Tatranskej horskej služby - dobrovoľného zboru Jaroslav Švorc. Ten si za svoju vyše 30-ročnú prax pamätá aj čierny marcový týždeň v roku 1998, kedy v priebehu siedmich dní našlo vo Vysokých Tatrách smrť šesť ľudí.
V tomto roku bolo na symbolickom cintoríne inštalovaných päť nových tabuliek s menami šiestich obetí Vysokých Tatier. Jedna z nich je venovaná horolezcovi Jánovi Ďuránovi, ktorý zahynul v roku 2005 pri zostupe severnej steny Vysokej, ďalšia patrí dvom Čechom Jánovi Litoborskému a Michalovi Bajerovi, ktorí sa stali obeťami snehovej lavíny pri výstupe na Rysy v apríli pred dvoma rokmi. Svoju pamätnú tabuľku má na symbolickom cintoríne aj milovník Tatier Gunter Petzold, ktorý zahynul v lavíne pri Hincovom plese v roku 1985, jedna patrí Romanovi Mikitovi a posledná Tomášovi Grajciarovi.
"Ročne zaregistrujeme štyri až päť žiadostí o umiestnenie pamätnej tabule. O ich prijatí rozhoduje kuratórium cintorína, ktoré zväčša spomenutý počet žiadostí schváli," informovala Lenka Burdová zo Štátnych lesov TANAPu. V súčasnosti je na symbolickom cintoríne viac ako 300 tabuliek s menami vyše 400 obetí hôr.