Bardejove nedostala zo spomínanej obce kandidátku na starostu, ani poslancov obecného zastupiteľstva. V čom je problém, sme zisťovali na tvári miesta. Keď sme vstúpili do kancelárie starostky Anny Špakovej (na snímke), práve prikladala do kachľovca. V budove obecného úradu totiž nielen šéfuje, ale aj kúri a upratuje. Za vykonávanie funkcie starostky, kuričky a upratovačky dostávala donedávna plat 8-tisíc korún. Teraz si prilepšila tisíckou. "Je to najnižšia mzda starostu v okrese," podotkla. K rozhodnutiu neuchádzať sa o funkciu starostky ju však viedli aj iné dôvody.
Čo hovoria ľudia na fakt, že ste sa rozhodli nekandidovať? - pýtali sme sa starostky. "Niektorí sú zaskočení, iní zase prekvapení. Aj včera mi tu jeden občan nechápavo krútiac hlavou klopal na okno." A čo na to obyvatelia? "Ja som dôchodkyňa, veľmi tomu nerozumiem," povedala nám pani Šangriková. Ján Kaňuk zase podotkol: "Sú ľudia a ľudia. Skrátka i takí, čo závidia. Ja som s jej prácou spokojný. Otázka však teraz stojí tak, či bude pre obec lepšie, keď starosta tu nebude."
Funkciu štatutára obce vykonáva Anna Špaková už dvadsať rokov. Pred štyrmi rokmi kandidovala za koalíciu SDĽ, Smer a HZDS. Zastupiteľstvo v Lipovej má troch poslancov. Obec má totiž iba 95 obyvateľov a rozpočet, s ktorým hospodári, je zhruba 350-tisíc korún. "Samozrejme, keď každý zaplatí," poznamenáva starostka a dodáva, že zvyšovať obecné dane sa nedá, lebo v obci je väčšina dôchodcov.
Starostka zároveň tvrdí, že donedávna bolo v obci všetko ináč: "Keď sme sa dohodli, že pokosíme cintorín, tak sme pokosili. Dnes je to tak, že každý iba repce a mudruje. Stáva sa, že mi ľudia vykrikujú, že beriem ministerský plat a nič nerobím. Alebo mi vyčítajú, že nejdem do Bratislavy vybavovať veci pre obec. Ale kde na to zobrať? Veď aj keď idem do Bardejova po náradie na aktivačné práce, tak používam vlastné auto, a sto ráz si potom rozmyslím, či si preplatím cesťák." Špaková pokračovala, že ľudia v obci začali prejavovať nespokojnosť, keď sa redukovali autobusové spoje. Teraz chodí autobus do obce sedem ráz, nie však každý deň, ale každý druhý: "V obci bola aj nocľaháreň šoférov SAD, keď ju zrušili, zrušili aj prvý ranný spoj na pol piatu. Vtedy sa začali ľudia búriť. Hovorili, že to ja som na vine, že ja spoje nechcem, že máme SAD prispievať. Len nepovedali z čoho."
Obec si nechala vypracovať plán hospodárskeho a sociálneho rozvoja. Starostka uviedla, že ho pripravila istá firma z Košíc: "Povedali, že pre takú malú obec ho ešte nikdy nerobili. V požiadavkách ľudí sa v ňom však objavili také záležitosti, ktoré v našej obci nie je možné spraviť. Napríklad, že chcú škôlku, továreň, diaľnicu, parkovisko pri cintoríne. Ďalej dom smútku, káblovú televíziu a všeličo iné. Skrátka, v obci sú ľudia, ktorí by chceli zázraky. A tak som si povedala, že nekandidujem. Nech sa o funkciu starostu uchádzajú tí, čo majú silné reči. Ale, ako vidíte, nekandiduje nikto."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš