ľuďom naháňal strach. V Kalništi (okres Svidník) dokonca napadol 59-ročného Milana Krajňáka: "Schovával som sa za stromy, ale on ma nabral na rohy a vyhodil," povedal o zranení ramena.
Zubor sa niekoľko dní zdržiaval v sade nad dedinou. Viacerým chlapom, ktorí pracovali v lese či na tamojšom družstve, naháňal strach. Netajili, že sa pred Archiem radšej skryli za stromy. Zatiaľ síce nikto neohlásil výraznejšie škody, ktoré by bol zubor spôsobil, ale nie je vylúčené, že sa tak stane.
Minimálne M. Krajňák má zo stretu so zubrom zdravotné problémy. Jeho stav sa skomplikoval a zo Svidníka ho previezli do košickej fakultnej nemocnice. Zaujímalo nás, či si bude uplatňovať odškodnenie, ale nepodarilo sa nám s ním po prevoze skontaktovať. Nenašli sme ani jeho najbližších príbuzných. Podľa dedinčanov pracujú v zahraničí. "Určite si bude nárokovať odškodnenie. Ochranári ho na to upozornili, volali aj na obecný úrad a hovorili aj o zákonnom postupe, takže keď na tom bude lepšie, určite si nárok uplatní," povedal nám v tej súvislosti starosta Kalnišťa František Cauner.
Vo voľnej prírode totiž žije osem druhov chránených zvierat, ktoré občas urobia hospodárom škody na poliach, či v lesoch. Doteraz boli známe najmä šafárenia medveďov, ktorí sa čoraz častejšie približujú k dedinám a často včelárom ničia úle. Tí si náhradu škody nárokovali a štát ju uhradil.
Aké škody uhrádza štát
Podľa pracovníčky Krajského úradu životného prostredia (KÚŽP) v Prešove Marty Makarovej štát prepláca náhradu škody spôsobenú chránenými živočíchmi. "Tiež za obmedzenie bežného obhospodarovania pôdy. Pod škodou na majetku sa rozumie napríklad škoda na rybách chovaných na hospodársky účel, ak vlk napadne ovce na salaši, za určitých podmienok tiež na poľovnej raticovej zveri, alebo na poľných plodinách, či lesných drevinách, ale aj na zdraví osôb," uviedla a dodala, že v roku 2004 na náhradách poškodeným vyplatili 202-tisíc korún, v tomto roku zatiaľ 138-tisíc korún.
Medzi spomínané chránené živočíchy patria medveď hnedý, zubor hôrny, kormorán, vydra riečna, vlk, los mokraďový, bobor vodný a volavka popolavá. Na KÚŽP doteraz riešili aj náhrady pre hospodárov, ktorým ochrancovia zakázali určitý druh činnosti. "Od uplatnenia zákona v roku 2003 evidujeme 12 žiadostí za obmedzenie bežného obhospodarovania. V roku 2004 sme takto vyplatili 878-tisíc, o rok neskôr už 18 miliónov a v tomto roku zatiaľ len jednému urbariátu vo Vysokých Tatrách sumu vo výške 10 miliónov korún. Ostatné žiadosti sa zatiaľ posudzujú," konkretizovala M. Makarová. Na uplatnenie platí trojročná lehota, teda ak si chce niekto nárokovať škodu za rok 2003, môže tak urobiť ešte do konca tohto roku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš