zdravotne postihnutých, dlhodobo nezamestnaných, osamelé matky s deťmi, bezdomovcov a podobne," povedal nám 33-ročný Roman Eštočák (na snímke), lokálny konzultant Fondu sociálneho rozvoja vo Vranove nad Topľou. Na starosti má v tejto rozpočtovej organizácii tri okresy - Vranov nad Topľou, Stropkov a Medzilaborce. Roman Eštočák je Róm, ktorý vyštudoval na vysokej škole v Nitre sociálnu prácu. Zamestnaný je od skončenia školy, dnes sa snaží pomáhať znevýhodneným skupinám občanov. Pracoval v Nadácii otvorenej spoločnosti a ako mediátor v komunitnom centre v Pečovskej Novej Vsi, v súčasnosti má zmluvu s Fondom sociálneho rozvoja do konca roka. „Teraz sa rozhoduje o plánovacom období 2007 - 2013. Čo bude ďalej, neviem..."
Roman Eštočák predpokladá, že organizáciu ministerstvo zachová, keďže problémov, ktorými sa zaoberá, je viac než dosť. „Hlavná náplň mojej práce je technická asistencia pri vyhlásení výziev na pomoc sociálne ohrozeným skupinám," hovorí konzultant, ktorý následne dozerá na naplnenie cieľov jednotlivých predkladaných projektov. Na starosti má všetko od prípravy až po vyúčtovanie. Aké sú tieto projekty? „Ťažko sa hodnotí kvalita. Niektoré projekty sú príkladné, môžem uviesť Združenie na pomoc mentálne postihnutým, kde sme podporili vytvorenie chránenej dielne," konštatoval.
Na margo problémov so zamestnaním a uplatnením sa Rómov v bežnom živote Roman Eštočák uviedol, že „najprv treba uspokojiť základné potreby, potom vzdelanie". Pomohlo by vraj aj zavedenie povinnej školskej dochádzky až po ukončenie strednej školy. Málo Rómov má dnes maturitu, nieto ešte vysokú školu. „Podľa môjho názoru je to najmä tým, že žijú v izolovanom sociálnom prostredí, kde chýbajú vzory, prirodzená informovanosť či záujem o spoločenské dianie. Mnohé faktory spôsobujú to, že títo ľudia nemali možnosť stretnúť sa s hodnotami, ktoré bežná spoločnosť uznáva. Ak sa s nimi stretnú, je otázkou času, kedy sa s nimi dokážu stotožniť."
Za dôležitú pokladá osvetu a budovanie komunitných centier v osade, ktoré znamenajú pre Rómov kontakt s okolitým svetom, informovanosť a predstavenie vzorov. Dlhotrvajúcim problémom je aj nezamestnanosť. Podľa Eštočáka ani nie tak v samotnej ponuke práce, ako v tom, že Rómovia stratili pracovné návyky.
„Nám sa podarí dať ľudí na trh práce. Niektorí zotrvajú, ale iní po 2 - 3 mesiacoch skončia. Vedúci na nich pokričí, dostanú sa do konfliktu, nevedia sa cez to preniesť," vysvetlil konzultant, ktorého bydliskom je novopostavené prešovské rómske sídlisko Stará tehelňa. Prácu má však vo Vranove nad Topľou, kde zvíťazil vo výberovom konaní na túto pozíciu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš