kradne, avšak proti páchateľom sú bezmocní. "Chodia k nám Rómovia z osady v Jakubanoch. Robia to už niekoľko rokov a najhoršie je to, že my s tým nemôžeme nič urobiť. Aj keď zavoláme policajtov, tí im prinajhoršom udelia blokovú pokutu. Niektorí si vyslúžia podmienečný trest," ťažká si Ján Janči z novoľubovnianskeho urbariátu. Podľa neho vykrádači tvrdia, že by si drevo zadovážili radi legálne, len nemajú za čo.
Zlodeji prichádzajú do svojich rajónov zväčša v hojnejšom počte. Vo väčšej skupine sa vraj natoľko neobávajú. "Obavy máme skôr my. Keďže pozemky sú aj poľovníckym miestom, vstup na ne je pre neregistrovaných poľovníkov s guľovými zbraňami zakázaný. Viete si predstaviť, že pristihnete skupinu chlapov ako kradne a vy sa ocitnete zoči-voči sám? Neostáva vám iné, len utekať kade ľahšie," veľavravne vypovedá J. Janči.
Samotné stráženie lesných pozemkov by podľa Jána Jančiho nemalo efekt. "Oblasť Lysej Hory, kde drevo mizne najviac je o rozmeroch viac ako sto hektárov. Keby to mal strážiť niekto od nás, za tú dobu kým by prechádzal jedným miestom, z druhého konca by sa drevo kradlo jedna radosť. Aj z toho dôvodu to nemá zmysel. Neviem si ani predstaviť kto od nás by mal čas sedieť v lese. Skôr si myslím, že by sa niektorí ľudia mali prevychovať," načrtol možnosti zamestnanec urbariátu.
Podľa Jána Jančiho krádeže stromov v súčasnosti ustáli. Všetko však nasvedčuje tomu, že je to iba dočasné. Podľa doterajších skúseností, s blížiacou sa zimou lesníci očakávajú opätovný výrub stromov. "Keď je napadaný sneh, drevo sa im dolu dolinou znáša lepšie. Pripomína mi to film Varúj..!, aj "naši" zlodeji sa na ňom spúšťajú dole dolinou," prirovnáva urbárnik tunajšiu realitu k slovenskému veľkofilmu.
V pozemkovom spoločenstve lesov je 257 podielnikov. Ročne sa ujde drevo iba dvadsiatim z nich. Každý dostane približne po tri priestorové metre. "Tragédiou je to, že našim podielnikom ponúkame iba obmedzené množstvo dreva. Šikovní Rómovia ho majú takpovediac zadarmo," uviedol J. Janči.
Zlodeji nemajú zábrany a dokonca pri výrube si nepotrpia ani na to, aby strom odťali pri zemi. "Videli sme, ako rúbali naostrenými krompáčmi v takej výške, aby sa nemuseli zohýnať . Potom si jednoducho zoberú žrď na ramená a nesú ju domov," opisuje zlodejské praktiky lesník.
Pri svojich nemilých skúsenostiach zažil Ján Janič príhodu, ktorá mala nádych absolútnej drzosti. "Prišli za mnou Rómovia, či vraj nekúpim drevo. Pritom som dobre vedel, že to je náš materiál," povedal zatrpknuto J. Janči.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš