siedmeho ročníka revitalizačného tábora v Hrabušiciach, ktorý zorganizovali občianske združenia Tatry a Zachráňme Letanovský mlyn. Deviatak Milan Kaľavský prišiel do tábora druhýkrát. "Páči sa mi sadenie stromčekov ako pomoc prírode. Keby som ostal doma pri počítači, bola by to nuda, tu je so spolužiakmi veselo a ešte aj niečo užitočné urobíme," hovorí Milan. Diana Fábryová sa pridáva: "Chceli sme trochu pomôcť prírody, ísť sa nadýchať čerstvého vzduchu, zabaviť sa so spolužiakmi, veď sme posledný rok v škole." Učiteľka Darina Bergmannová vraví, že zohnať medzi žiakmi dobrovoľníkov nebol problém: "V našej škole majú tieto tábory tradíciu, deti sem chodia radi." Žiaci Základnej školy na Letnej ulici v Poprade, ktorá má certifikát Zelenej školy, v sobotu vysadili aleju listnatých stromov pri poľnej ceste za Hrabušicami. Skúsenosti s výsadbou stromčekov už majú, sadia ich v areáli školy a okrem toho sa revitalizačných táborov v Slovenskom raji zúčastňujú od prvého ročníka.
Cieľom revitalizačných táborov je zatraktívnenie krajiny okolo Národného parku Slovenský raj. "Je to holá krajina bez stromov so stožiarmi diaľkových vedení. Výsadba stromčekov by mal vniesť do tejto krajiny prvky ekologickej stability, stromy a kry prilákajú vtáctvo. Vizuálna stránka krajiny môže pomôcť aj cestovnému ruchu. Aby sa odľahčil národný park a aby turisti nešli len do roklín, treba zatraktívniť voľnú krajinu, aby sem chodili napríklad cyklisti. To by naštartovalo rozvoj služieb, stravovacích prevádzok, opravovní byciklov a podobne," tvrdí Rudolf Pado, predseda a projektový manažér OZ Tatry.
Cez víkend sadili školáci javory, jasene, bresty. Podľa slov Milana Barloga, predsedu OZ Zachráňme Letanovský mlyn, vysadili dobrovoľníci počas siedmich táborov vyše 16-tisíc sadeníc stromčekov. Nie všetky sa ujali a rastú. Svoje urobilo sucho, lesná zver. "Deti uvidia, že to, aby strom vyrástol, nie je len tak. Vtedy si uvedomia, že hodnoty okolo nás nie sú samozrejmé a že ich vytvorili generácia pred nami. Aj toto je spôsob, ako rozvíjať osobnosť detí, naučiť ich spraviť niečo vlastnými rukami," dodáva R. Pado.
Občianske združenie Tatry si Nadácia pre deti Slovenska vybrala ako jednu spomedzi trinástich spolupracujúcich organizácií v rámci projektu Desať rokov spolu. Pri tejto príležitosti pripravili prierez svojich aktivít, ktorý odštartoval sadením stromčekov pri Hrabušiaciach a bude pokračovať dnes a zajtra prezentáciou občianskeho monitoringu vodných tokov v Poprade.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš