zastupiteľstva sa vlašskí poslanci poriadne obuli do prevádzky firmy Alcupro. Tá požiadala Slovenskú inšpekciu životného prostredia o vydanie povolenia prevádzky podľa zákona o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia. K tejto žiadosti malo zaujať stanovisko aj mesto. Poslanci sa zhodli jednohlasne nielenže nesúhlasia s vydaním povolenia, ale odmietajú ďalšiu činnosť prevádzky Alcupro v Spišských Vlachoch.
Dôvodom sú ustavičné sťažnosti občanov na štipľavý zápach, vychádzajúci z komínov taviacich pecí. "Pália tu bloky motorov, je to taký smrad, ľudí štípu oči," vraví Ján Čurilla (SDKÚ). Milan Birošák st. (KDH) sa pridáva: "Záhradkári sa sťažujú, že tretí rok majú jablone bez listov." Firmu nešetril ani viceprimátor Štefan Blaščák (SDKÚ): "Sľuby o zamestnanosti nesplnili. Už nás dosť obabrali, navrhujem nedať im súhlas. Teraz máme šancu zastaviť Alcupro, inak budeme ďalších šesť rokov plakať." Poslanec Štefan Veselý (KDH) podotkol, že občanom mesto zakazuje spaľovať odpad zo záhrad, no taviace pece pritom beztrestne vypúšťajú nebezpečné emisie. "Keď som sa pred piatimi rokmi pýtal, čo vlastne dýchame, Michal Kiššák mi ako primátor povedal bordel. Už vtedy sme mali mať na námestí meraciu stanicu, aby ľudia vedeli, čo dýchajú," dodal M. Biroščák st. Meracia stanica dodnes nie je.
Mesto disponuje výsledkami meraní z rokov 2002 a 2003, ktoré dodala firma Alcupro. "Rozbor mala robiť nezávislá firma. Nikoho neupodozrievam, ale treba nám nezávislý rozbor," argumentoval M. Biroščák st. Poslanci kritizovali, že firma už desať rokov taví hliníkový šrot bez toho, aby nainštalovala v komínoch zachytávacie zariadenia. Po debate poslanci schválili odmietavé stanovisko. Konateľ firmy Alcupro sa k tejto téme nechcel vyjadrovať.
Inšpektorát rozhodne v novembri
Povolenie vydáva Slovenská inšpekcia životného prostredia. Jej hovorca Michal Štefánek pre KORZÁR povedal, že nesúhlasným vyjadrením mesta sa bude zaoberať Inšpektorát životného prostredia (IŽP) v Košiciach. "Podľa zákona je mesto účastníkom konania a na jeho názor sa bude prihliadať. Málokedy sa stáva, že by mesto dalo negatívne stanovisko. Ak by na to inšpektorát prihliadal, mohlo by to znamenať likvidáciu prevádzky," informoval M. Štefánek. Dodal, že by to bol ojedinelý prípad v rámci Slovenska.
Vedúci odboru integrovaného povoľovania IŽP v Košiciach Ing. Marián Volovár potvrdil, že Alcupro je staršou prevádzkou, ktorá nemá zariadenia na zachytávanie škodlivín. Zdôraznil, že podľa zákona ich ani nemusí mať. Výsledky meraní, vykonané v roku 2003 autorizovanou meracou skupinou, ukázali, že vypúšťané škodliviny sú v norme. "Intervaly merania sú tri alebo šesť rokov. V budúcnosti môžeme zakomponovať do podmienok povolenia častejšie merania. Vo všeobecnosti však taviace pece na hliníkový šrot majú nízke hodnoty celkových úletov do ovzdušia. Občanom sa môže zdať, že z komínov idú rôzne nečistoty, to však súvisí so znečistením či zamastením hliníkového šrotu," uviedol pre KORZÁR. Dodal, že sťažnosti Vlašanov z minulosti sa ukázali ako neopodstatnené.
IŽP vydá firme Alcupro rozhodnutie do konca novembra. Mesto ako účastník konania sa môže voči nemu odvolať na vyšší orgán, ministerstvo či súd.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš