presviedčajú, že financie, ktoré dostanú na výkony vo verejnom záujme, im nedokážu pokryť náklady. Generálny riaditeľ prešovskej SAD, a. s., Miroslav Biroš (na snímke) sa tiež posťažoval: "Cena nafty počas celého roka stúpala, alebo - ako posledné dva týždne - sa udržuje na vysokej úrovni. A to privádza podniky SAD do straty." Riaditeľ zdôraznil, že oni tiež vykazujú stratu, ktorá sa stále prehlbuje: "Ďalším negatívom je neobnovovanie vozového parku a neudržateľný stav súčastného. Ako súkromní investori sme do SAD nastúpili v roku 2002. Už vtedy sme s vypätím všetkých síl udržiavali techniku na ako-takej úrovni. Ubehli štyri roky, pribudlo nám iba zopár nových prímestských autobusov. Čiže technika je o štyri roky staršia a my musíme vynakladať obrovské financie, aby sme ju udržali v prevádzkyschopnom stave, hlavne v zimných mesiacoch."
Biroš pokračoval, že problém by riešenie mal. Je ním zmluva o výkonoch vo verejnom záujme, ktorú vypracovala právna kancelária Zväzu autobusovej dopravy: "V nej na základe zákonov a platných vyhlášok je spracovaný postup, ako financovať dopravu v jednotlivých SAD." Táto zmluva, ako uviedol, bola predložená na dopravnú komisiu zastupiteľstva Prešovského samosprávneho kraja (PSK) ešte v apríli: "Mám informáciu, že momentálne je v pripomienkovom konaní."
Zmluva je v tom zmysle, že vyšší územný celok zaplatí SAD štvrťročne zálohy, a po uplynutí štvrťroku sa urobí vyúčtovanie. Skrátka zrátajú sa prejazdené kilometre, zdokladujú sa tržby a náklady. Zmluva zahŕňa v sebe aj obnovu vozového parku a to cez odpisy. Sú v nej však aj záväzky pre dopravcov. Dopravca musí mať do dvoch rokov po jej podpísaní certifikát kvality ISO. "Čo my už máme," podotkol riaditeľ prešovskej SAD. Dopravca tiež musí investovať určité financie na obnovu vozového parku, a musí spĺňať kritéria Európskej únie. A čo je veľmi dôležité, podpisuje sa na dlhšie obdobie, na päť rokov alebo viac. "Ak sa zmluva podpíše, pre dopravcov to bude znamenať stabilitu. Lebo u nás je stav taký, že zmluva sa podpisuje z roka na rok, čo je veľmi nemotivujúce," skonštatoval Biroš. Podpísanie zmluvy, ako uviedol, by pre prešovskú SAD znamenalo štvrťročnú zálohu od PSK asi 25 miliónov korún.
Generálny riaditeľ zdôraznil, že je sklamaný z doterajšieho postupu PSK, lebo na Slovensku má zmluvu podpísanú už šesť podnikov SAD: "Jej účinnosť už vidieť napríklad v Žiline kde kúpili 60 nových autobusov, autobusy nakupovali aj v Trenčíne. Všetko to súvisí s tým, že tieto SAD vedia čo bude najbližších päť - osem rokov. My to nevieme. Nevieme ani čo bude na budúci rok." Tiež uviedol, že doplatok od PSK za rok 2005 nedostali ani doteraz.
Čo sa týka financovania autobusovej dopravy v tomto roku, zámerom PSK bolo dať podnikom SAD financie zo zvýšených daňových príjmov rozpočtu. Išlo o 71 miliónov korún. Tieto poslanci delili minulý týždeň. Nakoniec sa však podnikom SAD financie neušli. Pritom nedoplatok PSK voči prešovskému podniku SAD za tento rok je 120 miliónov korún. "Je nám jasné, že toľko nedostaneme, ale 40 - 50 miliónov by malo prísť. Toto by nám aspoň pokrylo prevádzkové náklady na prímestskej doprave. Nie je v tom započítaný žiadny zisk, ani žiadne financie na obnovu vozového parku," uviedol M. Biroš, ktorý rozhodnutie poslancov PSK komentoval slovami: "Myslím si, že sa k verejnej autobusovej doprave správajú nezodpovedne. Zle posúdili vážnosť situácie. Výsledok bude taký, že pokiaľ nedôjde k dohode, budeme musieť pristúpiť k redukcii spojov. U nás je to redukcia, ale niektoré podniky SAD v kraji, ako napríklad humenská SAD, sa chystajú vracať licencie na linky. My pristúpime k redukcii spojov o 25 percent."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš