okrese Levoča toto chránené zviera doslova obťažovali ľudia. Zasahovať museli policajti, pretože jeden muž z publika, opitý vodič Lady Niva, chcel zubra dokonca chytiť za pomoci lasa a psa. Vyľakaný a rozčúlený zubor potom zablokoval premávku na frekventovanom cestnom ťahu medzi Prešovom a Popradom.
Pripomeňme si, zubor bol privezený z Holandska do Národného parku Poloniny pri Snine. Odtiaľ z čriedy ho pravdepodobne v čase ruje vyhnali starší sokovia. Mladý, asi 4-ročný zubor, ktorý sa volá Archie, preto začal putovať s cieľom nájsť si nevestu. Spolu tak prešiel asi 150 kilometrov, udomácnil sa na Spiši, kde sa presúva z miesta na miesto. Zubor na Slovensku vyhynul asi pred 400 rokmi. Archie má na sebe signalizačné zaradenie, za pomoci ktorého ochranári z Národného parku Slovenský raj mapujú jeho pohyb. Jeho takzvaným tútorom na Spiši je profesionálny strážca prírody Jozef Perháč.
"Začiatkom týždňa bol zubor nad obcou Bugľovce. Mal tu relatívny pokoj. Vo štvrtok ráno sa z Roškoviec premiestnil ku Spišskému Hrhovu. Zubor sa v noci kŕmi a cez deň preto odpočíva. Bohužiaľ, práve pri Spišskom Hrhove sa Archie stal poriadnou atrakciou. Kým spal v poli, prišlo si ho obzerať asi dvesto ľudí, fotili ho, natáčali na kameru. Samozrejme, unavený zubor začal byť nervózny a útočil na ľudí. Zbytočne sme publikum upozorňovali, aby boli opatrní," popísal nám situáciu J. Perháč.
Situácia sa zdramatizovala, keď sa opitý muž snažil zubra chytiť a začal ho naháňať s lasom za pomoci psa. Zasahovať museli levočskí policajti. Tí, našťastie, nemuseli použiť donucovacie prostriedky, po upozornení opilec zmenil svoje rozhodnutie.
Nervózny Archie sa podvečer dal do pohybu smerom k frekventovanej ceste. Nechýbalo málo a mohlo dôjsť k nešťastiu. KORZÁR bol priamo na mieste a mapoval situáciu. Ochranári museli na chvíľu zastaviť premávku, kým zubor prešiel cez frekventovanú cestu. Po krajnici postávalo viac ako dvesto ľudí a nadšene všetko komentovali, naďalej s bleskami fotoaparátov znervózňovali zmäteného Archieho. Po chvíľke sa autá pohli, prichádzajúce kamióny, nákladné a osobné autá však prudko brzdili, aby im neušiel ani kúsok z tohto živého divadla. Dokonca na krajnici parkovali autá zvedavcov.
"Pozrite sa, ako si ten zubor elegantne odkráčal," ukazoval nám na svojej kamere muž, ktorý sem prišiel z celou rodinou. KORZÁR oslovil aj skupinku mladých ľudí zo Spišského Hrhova. Jozef má 17 rokov, jeho brat Jano zase 11. Na šou sa prišiel pozrieť aj ich 15-ročný bratranec Róbert s 18-ročnou sestrou Lenkou. "Prišli sme zo školy a hneď sme sa išli pozrieť na zubra. A čudujete sa? Veď zubor nie je v Spišskom Hrhove každý deň. Ľudia ho fotili, nebáli sa ísť až do jeho tesnej blízkosti," popísal nám Jozef. Jeho brat Janko bol od neho asi päť metrov a bol aj svedkom toho, ako sa nervózny zubor rozbehol smerom k ľuďom a snažil sa zaútočiť.
Podľa slov J. Perháča, zubor asi zistil, že nad Bugľovcami mu bolo lepšie a vracia sa týmto smerom. V piatok doobeda ho monitorovali spiaceho v húštine. Ochranári ho v tento deň prísne strážili a do jeho blízkosti už v tento deň nepustili ani novinárov.
Prečo sa zubor už týždeň túla po Spiši a zbytočne sa tým dramatizuje situácia? Nebolo rozumnejšie odchytiť 800-kilového zubra ešte na začiatku jeho túry v tomto regióne?
Ako vyplýva z rozhovoru s námestníkom pre odborno-metodické riadenie zo Štátnej ochrany prírody v Banskej Bystrici Ing. Petrom Hurbanom, situácia je oveľa zložitejšia, ako sa na prvý pohľad zdá. "Archieho vytlačil zo stáda starší sok. Aj keby sme ho chytili na začiatku putovania, bolo by to márne. Bolo to v období ruje, opäť by sa pravdepodobne dal na putovanie. Do konca tohto týždňa ho však určite musíme previezť. V prvom rade ho musíme imobilizovať, uspať, naložiť a potom naložiť do vhodného auta. Spolupracujeme v tomto prípade s veterinárom-špecialistom. Doteraz bol problém s uspaním, nie vždy sa zubor nachádzal vo vhodnej lokalite a látka, ktorá by ho mala uspať zapôsobí za určitý čas," vysvetlil nám P. Hurban.
Putovanie Archieho by sa teda malo zavŕšiť tento týždeň. Tím odborníkov sa postará o jeho transport domov. Na Slovensku žije spolu 18 zubrov, ide o umelo vytvorené čriedy. Okrem spomínaných Polonín sú to ešte Topoľčianky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš