rodiny. Pôvodná myšlienka bola o tom, aby sa naučili väčšej samostatnosti, samoobslužným činnostiam, nakupovaniu aj hospodáreniu s financiami. Nuž, je to naozaj potrebné. Otázkou je, či novela zákona, vďaka ktorej pod detské domovy prechádzajú aj žiaci zo Špeciálnych základných škôl internátnych nenaruší túto myšlienku. Faktom totiž je, že delimitáciou vzniknú domovy, v ktorých bude takmer polovica detí postihnutých. V každom domove už totiž také boli a k nim pribudnú ďalšie. Niektorí by mohli namietať, že je to cesta ako choré deti integrovať medzi zdravé, ale existujú na to aj podmienky? Na prvý pohľad sa zdá, že keď sa rezort školstva vzdá postihnutých detí a zodpovednosť za ne prevezme sociálny rezort ide o systémový krok. Ale je to naozaj tak?
Tak napríklad v Prešovskom kraji chýba diagnostické stredisko, ktoré by poskytovalo služby pre tieto deti s ich špecifickými potrebami. Trápia ich dôsledky týrania a zanedbanej starostlivosti zo strany rodičov a také problémy sa nedajú odstrániť ani zo dňa na deň, ani z roka na rok. Keď už dochádzalo k zmenám, prečo kompetentní nemysleli aj na takú potrebu? Veď v Prešove je dostatok expertov, logopédov, psychológov, špeciálnych pedagógov aj psychiatrov, ktorí by mohli a určite by aj chceli poskytovať diagnostický servis. Namiesto toho musia pracovníci jednotlivých domovov často komplikovane cestovať s deťmi do jediného diagnostického ústavu na východe - do Košíc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš