v extrémnom prípade aj životy chodcov na turistických chodníkoch.
Vedenie ŠL TANAP-u nastolilo tento problém verejnosti prostredníctvom ukážky ohniska nákazy lykožrútom na skupine stromov vedľa turistického chodníka v Doline Bielej Vody vo Vysokých Tatrách. "Tieto stromy nemôžeme odstrániť, lebo sa nachádzame v piatom najvyššom stupni ochrany," vysvetlil riaditeľ ŠL TANAP-u Peter Líška. Na takýto zásah lesníci potrebujú výnimku od krajského úradu životného prostredia. Podľa Líšku proces udeľovanie výnimiek je administratívne náročný a trvá dlho. "Keď je už strom v neskorom štádiu rozkladu, je ťažké ho odstrániť. Nemôžem dať vykonať túto úlohu pracovníkom, lebo by som ohrozil ich zdravie a bezpečnosť," doplnil P. Líška.
Nebezpečenstvo vyplývajúce pre ľudí vysvetlil P. Líška príkladom z národného parku Šumava. "Tam pre tie isté dôvody vyschnuté stromy neodstraňovali. Nakoniec došlo to až k jednému smrteľnému úrazu, keď na jednu nemeckú turistku takýto strom padol."
Na názor, ako by sa mal tento problém riešiť, sme sa opýtali aj zástupcu z tábora za úplnú bezzásahovosť v najvyššom stupni ochrany Rastislava Jakuša z Ústavu ekológie lesa Slovenskej akadémie vied. Ten uznal potrebu odstránenia strom z dôvodov bezpečnosti chodníkov. "Z hľadiska ochrany prírody sa v súčasnosti v národných parkoch používajú dva vhodné spôsoby. Napadnuté stromy sa spília a potom sa uložia vedľa chodníka tak, aby sa stali súčasťou okolia. Druhou cestou je odpaľovanie stromov výbuchom. Z estetického hľadiska sa tým zabezpečí, že nevidno stopy po píle. Tým sa zachová prostredie prirodzeného vývoja lesa." Podľa Jakuša oba spôsoby z hľadiska zachovania funkcií národného parku sa musia aplikovať až po vyletení chrobáka zo stromu.
Na margo nešťastného prípadu úmrtia turistky Jakuš odpovedal, že podľa jeho vedomostí sa stal v iných súvislostiach.
Riaditeľ P. Líška sa posťažoval na súčasný stav, ktorý nazval právnou neistotou. "Zákon o ochrane prírody nám dovoľuje zasiahnuť v najvyššom stupni ochrany, keď je ohrozené zdravie a bezpečnosť ľudí aj bez udelenia výnimky. No nikto z nás tak neučiní, lebo neviem aké budú právne následky." Podľa predstaviteľov lesníkov hlavným problémom súčasnej legislatívy je nedostatočné určenie zodpovedností jednotlivých subjektov.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš