Brusel - Poslanci krajskej samosprávy absolvovali v Bruseli Európsky týždeň regiónov miest - Open Days 2006. Venovaný bol regionálnemu rozvoju
a investíciám v regiónoch a mestách.
„Kládol som si otázky, ako sa to dá využiť pre náš región. Táto otázka nás zaujíma, lebo čím ďalej na východ, tým s tým máme väčšie problémy. Zatiaľ sa nám nedarí lákať významných investorov napriek tomu, že vytvárame zaujímavé podmienky aj v súvislosti s vybudovaním priemyselného parku," uviedol poslanec Prešovského samosprávneho kraja (PSK) a vranovský primátor Tomáš Lešo. „Pochvaľujem si to, že človek sa viac vžil do procesu činnosti inštitúcií EÚ. Zaujímali ma aj stretnutia, ktoré sme absolvovali, najmä s eurokomisárom Figeľom a našimi europoslancami. Motivovalo ma to k tomu, aby som po návrate do Vranova inicioval ďalšie aktivity v tom zmysle, aby sme sa ešte viac skĺbili, častejšie oslovovali eurposlancov a využívali ich servis. Verím, že aj východné Slovensko sa bude dynamickejšie meniť k lepšiemu."
Aj poslanec za Košický samosprávny kraj (KSK) Peter Bačkovský konštatoval, že sa mu „viac pootvorili dvere aj obraz o tom, čo všetko môžeme čakať". Narážal na využívanie štrukturálnych fondov, pričom „bude záležať na našich regiónoch ako sa kontaktov na Brusel chytia a ako budú aktívne".
Poslanec PSK Ľubomír Mačko videl Open Days v dvoch rovinách. „Prvou je získanie poznatkov, ako funguje únia, aké sú vzťahy medzi jednotlivými inštitúciami, čo je dosť dôležité. V kuloároch sme získali aj isté poznatky, kam sa to uberá, čo môžeme očakávať aj trebárs vo vzťahu ku komunálnej politike." Za druhý dôležitý moment považuje, že sa mali možnosť stretnúť poslanci z rôznych krajov.
Tento aspekt sa pozdával aj jeho kolegovi z PSK Gustávovi Dobákovi, hoci „dalo sa to spraviť aj na Slovensku. Stretnúť sa a porovnať si vzájomnú prácu, ktorá je všade iná." Ako povedal, získal širší obraz o štruktúre, o jednotlivých výboroch, orgánoch a inštitúciách Európskej únie. „Otázkou je, či tých ľudí tam nie je zbytočne veľa, či sú využití, ale to je môj laický pohľad," poznamenal.
Košická poslankyňa Ľuba Blaškovičová sa zaujímala o možnosti Európskeho hlavného mesta kultúry. O tento mandát sa chcú uchádzať Košice i Prešov. „Dozvedela som sa veľa informácií, množstvo vecí, ktoré musíme urobiť. Ako bude projekt zastrešený, zafinancovaný a čo prinesie pre región," povedala Blaškovičová a dodala, že projekt nezáleží len od mesta či regiónu, ale aj od ministerstva kultúry. „Podľa toho, čo sme sa dozvedeli, malo by to byť o spolupráci našich krajov, nemôže to byť o konkurencii, pretože ktorékoľvek mesto by bolo úspešné, prospelo by to aj tomu druhému a celému východoslovenskému regiónu. Vyzývam našich kompetentných zástupcov, aby sme rozmýšľali nad tým, ako si vieme navzájom pomôcť a nie ako si konkurovať," zdôraznila.
„Ak sa spolupráca regiónov, ktorých tu bolo 260, bude rozvíjať v takom duchu, ako nám to bolo prezentované, tak v budúcnosti, do toho roku 2013, by to malo priniesť jednoznačný prospech aj pre našu Slovenskú republiku," konštatoval na margo najbližšieho plánovacieho obdobia EÚ poslanec PSK František Mrážik, pričom dodal, že spolupráca medzi regiónmi je „skôr o perspektívach do budúcnosti, lebo zatiaľ sa to všetko len rozbieha".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš