nespôsobujú tradičné problémy ako rozhadzovanie odpadových košov či šok z prekvapenia. Zaznamenané boli len ojedinelé návštevy včelích spoločenstiev v blízkosti Starého Smokovca a Tatranskej Lomnice.
„Tento rok oproti minulosti išlo naozaj o sporadické návštevy. Keby neboli ani tie, išlo by naozaj o zvláštnosť," povedal nám zoológ Štátnych lesov (ŠL) Tatranského národného parku (TANAP) Jozef Kováč.
Podľa J. Kováča jedným z vysvetlení tejto zmeny je pokalamitná situácia v národnom parku. „Najmä v oblasti osád, napríklad Smokovcov, kde les zmizol úplne, medveď stratil úkrytové možnosti. Preto sa migráciou presunul do iných častí Vysokých Tatier."
Doplňujúcou teóriou je, že problémové jedince mohli byť odstránené regulačným odstrelom, ktorý bol tento rok stanovený na 3 až 4 kusy. V druhom prípade však podľa Kováča ide o čistú teóriu, ktorá sa nedá zdokumentovať.
Podľa zoológa Kováča medvedie správanie kopíruje vývoj počasia. Aj týmto tvorom v Tatrách nahráva teplá jeseň. Majú lepšie možnosti pripraviť sa na zimný spánok. „Najmä vo vyšších polohách si môžu nazbierať čučoriedky, brusnice alebo jarabinu. V dolných častiach im tieto plody vyzbierali ľudia," podotkol J. Kováč.
Medveď sa na spánok ukladá, keď prídu prvé mrazy. „Predpokladám, že by sa tak mohlo stať podľa vývoja počasia v približne polovici novembra," dodal J. Kováč.
Počet medveďov na území tatranského národného parku je 70 až 80.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš