Korzár logo Korzár Spiš

Regulácie Torysy ničia nánosy nečistôt a bahna

Brezovica - Hoci je rieka Torysa v Brezovici (okres Sabinov) zregulovaná už takmer päť rokov, spôsobuje starostovi vrásky na čele. Odkedy totiž

reguláciu postavili, nebola vyčistená. Správcom toku je Slovenský vodohospodársky podnik (SVP).

"Torysa je znečistená, sú tam nánosy bahna. Podľa mňa bolo potrebné urobiť ešte dva poldre, aby pribrzdili rýchlosť toku vody," vraví starosta Štefan Bujňák (na snímke). Regulácia je postavená na jednom konci obce, smerom od Tichého Potoka. "Medzi Brezovicou a Tichým Potok nie je urobená. V prípade prudších dažďov alebo počas povodní sa nám regulácia v obci opätovne znečisťuje," dodáva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Starosta si myslí, že kompetentní z VHP nehospodárne vynakladajú financie pri správe tokov. "Keby iba trochu porozmýšľali, urobili by čistenie tokov a ťažbu a triedenie štrku, ktorý by následne predávali. Tým by získali financie a mali by na reguláciu potokov. Kým však budú štátnym podnikom každoročne získajú pridelené financie, dovtedy sa budú iba stále vyhovárať a nikto s tým nič nenarobí," myslí si starosta.

Pri ostatnej povodni v dôsledku nevyčisteného potoka narušila reguláciu vodného toku v obci. "Kríky, konáre a ostatný neporiadok, ktorý priplavila voda, sa zachytili na pilieri pod mostom a na viacerých miestach narušila reguláciu. Keby raz za päť rokov prešiel buldozér od Tichého Potoka po Košice, aby prečistil korytá, nikdy by nezaplavovala voda ľuďom domy, napríklad v Haniske," konštatuje Š. Bujňák. Dodáva, že obec na protipovodňovú ochranu dostáva ročne okolo 1 600 korún. Podľa neho z týchto peňazí sa nedá urobiť na ochranu proti záplavám takmer nič. "Ani jednu vlečku kameňov to nepostačuje. Všetko musíme robiť na svoje náklady," dodáva. Rovnaký názor majú aj ostatní starostovia v Sabinovskom okrese.

SkryťVypnúť reklamu

Riaditeľ odštepného závodu Košice z Povodia Hornádu a Bodvy Slovenského vodohospodárskeho podniku Jozef Prosba na margo tohto problému uviedol: "Spravujeme veľmi veľké územie - celý Prešovský a Košický kraj. K dispozícii máme iba päť tatroviek a štyri údéesky. Menší podnikateľ má viac techniky ako my. Podľa mňa sú obce, ktoré sú v horšom stave ako Brezovica. Žiaľ, hospodárime iba s obmedzeným množstvo finančných prostriedkov, ktoré nám nepostačujú."

Na argumentáciu starostov, že pravidelnou údržbou by sa predišlo záplavám a veľkým škodám, poznamenal: "Majú pravdu. Ak by som teraz poslal na určitú lokalitu bager, tak to urobí za tri tisícky. O rok, dva či o tri to bude už tridsaťtisíc, aj viac. Aj ja by som to najradšej takto robil. Ale nestíhame. Nemáme peniaze, nemáme techniku."

SkryťVypnúť reklamu

Opýtali sme sa riaditeľa aj na citáciu vodného zákona (§ 53), podľa ktorého je vlastník vodnej stavby - v tomto prípade štát, okrem iného povinný udržiavať v riadnom stave dno a brehy vodného toku a starať sa v ňom o nehatený odtok. Na margo tohto uviedol: "Je to pravda. Ak na toku máme urobenú úpravu, teda tam máme základný prostriedok - stavbu, je našou povinnosťou starať sa o ňu. Ale ak nie je upravený tok, je povinnosťou vlastníkov dotknutých území chrániť sa pred povodňami," dodal riaditeľ.

Na otázku, či si nemyslí, že v tomto prípade tu existuje určitá legislatívna diera uviedol: "Áno, máte pravdu. Je tu určité vákuum. My sa pridržiavame vodohospodárskeho zákona, podľa ktorého sú vlastníci pobrežných pozemkov povinní starať sa o ne a chrániť sa pred povodňami. Starostovia sa riadia podľa svojho zákona," priznal J. Prosba. A tu narazila kosa na kameň. Obce podľa zákona o obecnom zriadení nemôžu investovať finančné prostriedku do cudzieho majetku. A vodný tok nie je vo vlastníctve obce, ale štátu.

Čo hovorí zákon vodný zákon?

Podľa § 50 zákon č. 364/2004 Z.z. o vodách je vlastník pobrežných pozemkov povinný umožniť správcovi vodného toku výkon jeho oprávnenia, dbať o ochranu vôd a zdržať sa činností, ktoré môžu ovplyvniť prirodzený režim vôd vo vodnom toku, znečistiť vodu alebo inak ohroziť jej kvalitu, znemožniť alebo sťažiť riadnu prevádzku a údržbu vodného toku a s ním súvisiacich vodných stavieb. Musí umožniť za náhradu umiestnenie a prevádzku rôznych meracích zariadení na zisťovanie údajov o vodnom toku alebo plavebných znakov.

Ak ide o pobrežný pozemok pri drobnom vodnom toku, je jeho vlastník povinný udržiavať breh v takom stave, aby sa netvorili prekážky, ktoré bránia nehatenému odtoku vody, sťažujú alebo znemožňujú prístup k vodnému toku alebo podporujú usadzovanie plavením alebo ukladanie splavenín.

Zákon však určuje aj povinnosti vlastníka vodnej stavby (väčšinou sú vo vlastníctve štátu a sú to najmä stavby na úpravu korýt - regulácie, stavby na ochranu pred povodňami, priehrady, vodné nádrže, rybníky, hate, hrádze, studne, vodovody či stoky - pozn. red.). Vlastník vodnej stavby je povinný udržiavať ju v riadnom stave a zabezpečovať jej údržbu a prevádzku tak, aby umožňovala plynulý prietok vody a nehatený odchod ľadu, riadnu prevádzku vodnej cesty a aby neohrozovala bezpečnosť osôb, majetku a vodohospodárskych a iných právom chránených záujmov. Je povinný aj udržiavať v riadnom stave dno a brehy vodného toku a odstraňovať nánosy a prekážky v ňom.

(tim)

POZNÁMKA

Prečo je štát najhorší vlastník?

Ingrid TIMKOVÁ

Povodne takmer každoročne zasahujú mnohé časti východného Slovenska.

Najmä jeho najchudobnejšie časti a ich obyvateľov. S vodným živlom, paradoxne, opätovne najviac bojujú najmä ľudia, ktorých toto nešťastie zasahuje. A čo vodohospodári?

V Koncepcii vodohospodárskej politiky sa konštatuje, že "stav vodného hospodárstva na Slovensku má stagnujúcu a v niektorých činnostiach až upadajúcu tendenciu, i keď toto odvetvie s vypätím plní svoje spoločenské postavenie... Pokračovanie takéhoto stavu môže v dohľadnom čase vážne ohroziť fungovanie vodohospodárstva so všetkými možnými dôsledkami na zdravie a bezpečnosť obyvateľstva, rozvoj jednotlivých regiónov, ako aj na funkčnosť podnikateľskej sféry.." Prečo je to tak? Starostovia obcí východného Slovenska už niekoľko rokov upozorňujú na nehospodárne vynakladanie finančných prostriedkov nielen na predchádzanie povodniam, ale aj na odstraňovanie následkov povodní. Tvrdia, že ak by sa do čistenia vodných tokov zavčasu investovali minimálne finančné prostriedky, škody po povodniach by boli o státisíce nižšie.

Vraví sa, že štát je zlý vlastník. Zdá sa, že v oblasti vodohospodárstva je to naozaj tak. Vlastníkom vody je štát a zrejme tak to bude aj v budúcnosti. Vlastník vody teda štát je povinný okrem iného starať sa o vodné toky a povodia tak, aby boli uspokojené nielen nároky na pitnú vodu a vodu pre hospodárske potreby, ale aj aby bola zabezpečená ochrana pred povodňami.

Prečo teda kompetentní pri rozdeľovaní prostriedkov zo štátneho rozpočtu počína nevnímajú fakt, že je povinnosťou štátu financovať správu vodných tokov a povodí, financovať protipovodňovú ochranu a uhrádzať škody po povodniach na vodných tokoch a protipovodňových zariadeniach, ktoré sú vo vlastníctve štátu?

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 987
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 836
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 181
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 433
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 079
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 633
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 222
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
  1. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  2. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  3. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  4. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  5. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  6. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  7. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 023
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 956
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 284
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 297
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 042
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 116
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 502
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 586
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  2. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  3. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  4. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  5. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  6. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  7. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 023
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 956
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 284
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 297
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 042
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 116
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 502
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 586
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu