nepodpísať zastupiteľstvom odsúhlasené odkúpenie nehnuteľného majetku pre Domov sociálnych služieb Osadné. Ide o budovu v Snine, v ktorej sídli krízové centrum Nádej. Poslanci rozhodli o kúpe budovy za cenu 14,28 milióna korún (vrátane DPH). V zastupiteľstve má väčšinu "opozičný" poslanecký klub SDKÚ-DS, KDH.
"Dôvody, prečo som uznesenie nepodpísal, sú dva. Prvý je ten, že sa to udialo absolútne neštandardným spôsobom," konštatoval včera Chudík a vysvetlil, že návrh nebol prerokovaný na sociálnej komisii, ani na komisii pre správu majetku. Zaoberala sa ním len finančná komisia. "Nebol pripravený materiál na to, aby sa táto budova odkupovala," podotkol predseda PSK a dodal, že išlo o poslanecký návrh Roberta Orosa (SDKÚ-DS, KDH), ktorý "bohužiaľ zavádzal celé plénum, lebo vystupoval v mene komisie pre správu majetku, hovoril v množnom čísle". Ako ďalej zdôraznil k odkúpeniu budovy: "S takouto vecou nechcem mať nič spoločné. Aj keby bol návrh znovu prijatý, tak sa nikdy v živote pod takýto uznesenie nepodpíšem, keď sa to dialo takýmto spôsobom." Druhým dôvodom, pre ktorý sa rozhodol P. Chudík uznesenie nepodpísať, je ten, že "nikto nevedel o takom probléme, že je nutné odkúpiť túto budovu". Ako dodal, v budúcnosti sa uvoľnia v Snine objekty základných škôl, ktoré možno prerobiť na účely krízového centra, a takisto uvažoval o spoločnom odkúpení s mestom Snina, kde by PSK mal 70-percentný podiel. "Po odbornej stránke nie je dôvod, aby sa budova odkupovala. Krízové centrum je funkčné," zdôraznil župan, ktorému sa nepozdáva ani vysoká cena.
Oslovili sme aj predkladateľa návrhu Roberta Orosa. Na margo veta povedal: "Tak príde návrh ešte raz na rokovanie a schválime ho znovu." Podľa jeho slov je "ďalší problém pána predsedu" to, ak veci aj prejdú cez komisiu, a nezaradí ich do programu. "Čo sa mu nepáči, to nezaradí," povedal Oros, ktorý návrh predniesol, ako sám konštatoval, namiesto absentujúceho predsedu komisie pre správu majetku a kolegu z klubu Jána Patakyho. "Bola to vôľa poslaneckého klubu," doplnil. Podľa jeho slov bolo zmyslom odkúpenia nehnuteľnosti, aby sa stala budova majetkom PSK a mohla sa rekonštruovať cez eurofondy. Terajší nájom v nej je podľa Orosa vysoký. "Išlo nám o to, aby sa nie všetko len predávalo, ale aj kúpilo," dodal.
Odkúpenie budovy presadzoval sninský poslanec Jaroslav Regec (SDKÚ-DS, KDH). "Čo sa týka nepodpísania uznesenia, má na to ako štatutár plné právo. Je to v jeho kompetencii," komentoval županove veto. "Celá aktivita okolo sociálneho zariadenia Nádej vznikla niekedy v júni na základe poslancov mestského zastupiteľstva v Snine. Ako poslanec sa nezaoberám oblasťou sociálnych vecí, mojou prioritou je regionálny rozvoj a podpora podnikania. Avšak keď som bol do toho zatiahnutý a videl som tie deti, ich utrpenie, tak som sa do toho pustil," povedal Regec, podľa ktorého je tento objekt pre sociálnu starostlivosť o mentálne postihnuté deti poddimenzovaný a treba hľadať riešenie. Potvrdil, že mesto malo poskytnúť iný objekt, alebo sa spolu PSK podieľať na kúpe budovy, k čomu však nedošlo. "Na to, aby sa tento objekt mohol ďalej rozširovať, je potrebné, aby bol majetkom samosprávy. Potom je možné riešiť poskytovanie služieb prostredníctvom Európskeho sociálneho fondu i ďalších štrukturálnych fondov. To bola alfa a omega myšlienky dostať objekt do majetku samosprávy," argumentoval J. Regec. Na margo ceny budovy sa nevyjadril, len konštatoval, že ide o cenu určenú znaleckým posudkom. Ako dodal, chcel aby sa kúpa uskutočnila čo najskôr, preto návrh predložil len do finančnej komisie a so zástupcami ďalších komisií rokoval neoficiálne.
Čo bude ďalej
V prípade odkúpenia nehnuteľnosti v Snine ide už tretie veto Petra Chudíka v tomto volebnom období. V prvých dvoch prípadoch bol úspešný. Išlo návrh zásad hospodárenia a nakladania s majetkom PSK, kde sa napokon s poslaneckou väčšinou dohodol na kompromisne. Druhým bol zoznam nehnuteľného majetku PSK, ktorý je v nájme s prehľadom o dĺžke nájmu a spôsobe jeho schválenia. Týmto návrhom sa už viac zastupiteľstvo nezaoberalo.
Tretie nepodpísanie uznesenia sa týka odkúpenia budovy. To znamená, že momentálne tento majetkový prevod neplatí. Platiť začne po opätovnom schválení zastupiteľstvom, ale Chudík sa vyjadril, že nepodpíše ani zmluvu. Ak návrh prejde druhý raz, tak chce dať zároveň podnet na prokuratúru. Predkladateľ návrhu Róbert Oros uviedol: "Keď to prejde druhýkrát, uznesenie bude platné. Zmluvu musí podpísať." Predseda PSK nie je toho názoru. Podľa neho už Slovensko takýto precedens pozná, keď nitriansky župan Belica v minulom volebnom období takto nepodpísal zmluvy schválené "opozičným" zastupiteľstvom a súd mu dal za pravdu. Podľa poslanca Jaroslava Regeca stále existuje priestor na rokovanie. "Nerád by som predbiehal udalosti. Treba si to nechať uležať v hlave," povedal.
(frk)
Odznelo na Zastupiteľstve PSK
Predseda PSK Peter Chudík neskrýval svoje nesúhlasné stanovisko už počas zasadnutia zastupiteľstva. V diskusii zdôraznil, že na odkúpení objektu sa musí podieľať aj mesto Snina. "Musíme to riešiť spoločne, veď ide o 14,2 milióna korún a pripomínam, že o tom nerokovali komisie," uviedol v diskusii. Poslanec Jozef Savka (SMER-SD, HZD-ANO) tiež napadol fakt, že problém neriešili komisie. "Objekt je v súkromných rukách, potrebuje projekt, ale tiež sa prikláňam k tomu, aby dobre pripravený prevod na seba prevzalo PSK. Možno keby sa návrh mestu Snina predložil korektne, bolo by na svete súhlasné stanovisko," uviedol Savka, no jeho kolega Jaroslav Regec (SDKÚ-DS, KDH) oponoval, že mesto Snina sa tým už zaoberalo. "Pôvodný návrh bol taký, že Snina investuje 30 percent zo sumy podľa znaleckého posudku a zvyšok PSK, ale mestské zastupiteľstvo návrh neprijalo s tým, že je to privysoká suma. Takže ich stanovisko je jasné." Predloženie tohto problému na rokovanie zastupiteľstva namietala aj Anna Aftansaová (nezávislá) s odôvodnením, že sa poslancom predkladá niečo, k čomu sa nevyjadrili komisie.
(ak)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš