„Snahou je priblížiť Brusel v regiónoch a regióny v Bruseli. Aby sa ten odstup, ktorý cíti i bruselská administratíva, zmiernil," podotkol predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica, ktorý je rád, že „proces subsidiarity sa prehlbuje a narastá význam regiónov".
Tém na rokovanie bolo viacero. Od problému migrácie v rámci EÚ, cez rozširovanie únie o časť západného Balkánu až po možnosti spolupráce súkromného a verejného sektoru v rámci PPP projektov. Na pretras sa dostala aj otázka Národného strategického referenčného rámca, ktorý sa v týchto dňoch schvaľuje. Predsedovia samosprávnych krajov nepovažujú za problém, že Slovensko ešte tento dokument nepredložilo, ako Litva. Radšej nech je neskôr, ale kvalitný, zhodli sa. „Nič nebráni vláde dotiahnuť detaily tak, aby mohla v októbri v Bruseli predložiť Národný strategický referečný rámec. To nie sú preteky Formuly 1, ale vážne diskusie. Predovšetkým sa musíme dohodnúť doma," povedal k tomu predseda Bratislavského samosprávneho kraja Vladimír Bajan.
Podľa šéfa Žilinského samosprávneho kraja Juraja Blanára župani chceli, aby bola na Regionálny operačný program (s ktorým krajské samosprávy disponujú) navýšená čiastka z 1,6 na 1,8 mld. Sk. To sa dosiahnuť nepodarilo, ale pozitívom je, že sprostredkovateľské orgány pre štrukturálne budú môcť byť vytvorené na úrovni regiónov NUTS II a NUTS III. „Vláda nám tým do určitej miery rozviazala ruky," podotkol. „Pozitívne vnímame, že vláda dospela k názoru, ako by mal vyzerať návrh aktualizácie Národného strategického referečného rámca," povedal Blanár, pričom dodal, že verí, že pri dopracovaní tohto dokumentu budú zohľadnené požiadavky žúp, aby mohli lepšie využívať fondy Európskej únie.
Milan Belica uviedol, že princíp subsidiarity doteraz nebol na Slovensku dodržiavaný: „Nebudem až taký veľký optimista, čo sa týka čerpania štrukturálnych fondov. Predtým sa to robilo na úrovni centrálnej vlády. Problémom je preto dnes to, ž regióny nemajú takéto know-how v rukách."
Župan Tibor Mikuš z trnavskej župy potvrdil, že regióny Nitry, Trenčína a Trnavy „smerujú k dohode" na vytvorení NUTS-regiónu. Doteraz bolo podľa jeho slov najväčším problémom regiónov, že neboli považovaní pre vládu za partnerov. Je však optimista: „Teraz nás čaká plánovacie obdobie na sedem rokov, plus ďalšie tri na dokončenie projektov, tak verím, že tie možnosti využijeme, hoci sa aj rozbehneme pomalšie."
Autor: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš