oblasti ekovýchovy.
Tohto roku sa 19 „lesných pedagógov" spomedzi zamestnancov ŠL TANAP-u bude venovať približne 580 školákom zo 17 základných škôl rozmiestnených od východu po západ národného parku. Každý školský rok je v rámci projektu venovaný určitému tematickému okruhu. „Tentoraz budú žiaci v jesenných a zimných mesiacoch spoznávať spevavce a to nielen podľa obrázkov. Počas leta sme pre nich pripravili hlinených vtáčikov, ktorých budú vymaľovávať podľa predlohy. Pritom sa súčasne budú učiť spoznávať vtáčikov aj podľa spevu," načrtol najbližšie plány koordinátor ekovýchovy v ŠL TANAP-u Igor Stavný. V lete zas príde na rád téma Ako rastie strom, ktorá voľne nadväzuje na vedomostný okruh Ako vzniká strom z minulého školského roka.
I. Stavný podčiarkol, že lesní pedagógovia sa snažia používať najmä prvky zážitkového učenia: „Väčšinu z toho, o čom im práve rozprávame, si deti môžu chytiť do ruky, vidieť na vlastné oči a počuť na vlastné uši. Nezahŕňame ich množstvom informácií, snažíme sa, aby pochopili podstatu v práve diskutovanej téme."
Tatranskí lesníci sú presvedčení, že tieto vzdelávacie aktivity majú zmysel a nie sú pre nich v žiadnom prípade stratou času. „Predpokladáme, že postupné, no najmä cieľavedomé poznávanie prírody a jej zákonitostí je prvotným predpokladom vytvorenia si kladného vzťahu k nej," doplnil I. Stavný, ktorý zároveň verí, že aspoň časť z toho všetkého sa nalepí aj na samotných rodičov detí.
Vyvrcholením tejto vzdelávacej aktivity je každý rok júnová vedomostná súťaž o Trofej putovnej Sovy. Okrem toho, že deti si na nej overia svoje vedomosti, zažijú aj kus zábavy a vzrušenia zo súťaživosti.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš