súťaže odniesol americký film Svetlo Himalájí režiséra M. Browna. Porotu zaujal profesionálne prerozprávaný príbeh lekára, ktorý do Himalájí nešiel len s lezeckými ambíciami, ale predovšetkým aby pomohol domácemu obyvateľstvu vyliečiť šedý zákal.
Ani slovenská tvorba sa v konkurencii 33 filmov z 13 krajín nestratila. Film Územie duchov režisérskej dvojice Laco Gulik a Michal Ruttkay získal cenu poroty. Zaujal najmä filmársky dokonalým spracovaním antropologickej tematiky. Cenu za najlepšiu kameru dostal rakúsky titul Memento - zo života jedného bouldra. Vynikal predovšetkým originálnym obrazovým stvárnením. Talianska snímka Priepasť Alessandra Anderloniho dostal cenu za najlepší námet a porota na ňom ocenila predovšetkým mimoriadne vydarené stvárnenie náročnej témy. Ocenenie za najlepší scenár sa ušlo britskému filmu Problémový tiger, ktorý zaujal poetickým zachytením života na Sibíri. Cenou za najlepšiu réžiu sa môže pochváliť americký projekt Mandarínkový sen, ten žal úspech vďaka filmársky zručnému spracovaniu extrémneho športového výkonu. Porota sa rozhodla udeliť ešte aj dve čestné uznania, jedno putuje k poľským autorom za film Čakajúca Róza a druhé zostáva na Slovensku u režiséra Pavla Barabáša za film Tepuy.
„Videli sme viac ako dvadsať hodín projekcie. Bola to skutočne pestrá kolekcia filmov, čo urobilo festival aj divácky príťažlivým. Je potešiteľné, že filmy neakcentovali len kvalitu športových výkonov, ale aj sociálne, antropologické či medicínske témy, vždy v prepojení so životom v horách," uviedol predseda poroty, český scenárista a režisér dokumentárnych filmov Rudolf Adler. Ako dodal, porota našla pri rozhodovaní o najlepších filmoch nezvyčajnú zhodu.
„Samozrejme, boli tu aj filmy so zvyčajnými chybami, filmári totiž často rezignujú na podstatu kinematografie, na vizuálne výrazové prostriedky a nahrádzajú ich verbalitou," dodal Rudolf Adler.
Na popradskom festivale ho nadchol predovšetkým víťazný film Svetlo Himalájí a slovenský dokument Územie duchov. „Toto bol skutočne kreatívne natočený dokument o slovenskej expedícii, ktorá sa v Novej Guinei snažila kontaktovať doposiaľ neznáme kmene," uzavrel šéf medzinárodnej poroty.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš