Starom Smokovci vo štvrtok večer bolo päť mladých talentovaných ľudí, z toho dve dievčatá z východu.
Lýdia Sobeková z Bardejova zaujala porotcov cyklom básní o anjeloch. "Písať som začala už na strednej škole, no potom musel prejsť istý čas, kým som sa odvážila dať čítať básne iným," prezradila nám Lýdia. Podľa druhej ocenenej Východniarky Evy Parilákovej z Humenného na Slovensku od mladých autorov existuje veľa dobrých vecí. "Tie sa však často nevydávajú, čo je škoda. Čo sa týka účasti na tomto type súťaží, človek by mal najskôr vedieť byť voči sebe férovým kritikom."
Predseda Asociácie organizácií spisovateľov Slovenska (AOSS) Jozef Leikert ohodnotil ocenených slovami, že: "ich básne sú už na takej úrovni, že by mohli byť vydané knižne." Tento ročník WP splnil aj očakávania básnika a predsedu poroty Igora Hochela: "Potvrdil to, že na Slovensku sa stále rodia talenty, ale aj to, že ich nie až tak veľa, aby nebolo potrebné, z tých čo posielajú, básne v hodnotení vyraďovať. To sa prejavuje aj tak, že tie isté príspevky sa opakujú takisto na viacerých súťažiach." Podľa Jozefa Leikerta pravidlá básnických súťaži posielanie rovnakých básní síce nezakazujú, ale etika autorov by to nemala dovoľovať.
I. Hochel pri oceňovaní víťazov prezradil prítomným aj zopár perličiek zo zákulisia porotcovskej práce. Náročnosť prvej fázy hodnotenia podľa neho spočíva v potrebe prečítania veľkého množstva textov. "Tohto roku bolo 60 príspevkov. Tu sa ale ešte ľahko vydeľujú tie menej kvalitné príspevky. Asi pod vplyvom stredoškolských učiteľov dostávame veľa vlastenecky horiacich básní. Tie však svojou poetikou patria do 19. storočia."
Najnáročnejšia býva druhá fáza, kedy sa vyberie 20 najlepších prác. Kvôli skúsenostiam z minulosti porota zaviedla bodové hodnotenie. "Z najlepšej dvadsiatky každý porotca oboduje svojich 10 najlepších a zostaví svoj rebríček. Body rebríčkov viacerých porotcov sa spočítajú a určia sa víťazi. V minulosti bez bodovania sme si sadli a diskutovali. Debata bola nekonečná, sedeli sme dlho do noci a i tak bolo ťažko určiť ocenených," doplnil I. Hochel.
Súťaž organizovala AOSS v spolupráci s mestom Vysoké Tatry. To že sa súťaž koná v Tatrách, nie je náhoda. Tu prežil český básnik Jiři Wolker posledné chvíle svojho krátkeho života. Zomrel ako dvadsaťštyriročný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš