iných miest prišlo predvádzať svoje umenie. Medzi nimi rezbári, košikári, medovnikári, čipkárky, tkáčky aj kováči. No a tí zaujali aj nás. Veď vidieť kováča pri práci v centre mesta nie je samozrejmosťou.
"Som študentom Technickej univerzity, konkrétne mám odbor socha a snažím sa hľadať spojenie medzi sochárstvom a kováčskym remeslom," povedal nám oháňajúc sa kladivom Prešovčan Michal Kačmár. Mimochodom, nie je žiadne béčko. Už dva roky vyrába originálne ceny pre mesto Sabinov. "Mám na to od mesta patent a ceny majú svoju historickú symboliku. Každý rok sú trochu iné, aj keď je to vždy Sabina s erbom v ruke," dodal. Zaujalo nás, že medzi staršími remeselníkmi bolo aj veľa mladých ľudí. Oslovili sme dievčatá pri hrnčiarskom kruhu. "My sme piatačky zo Združenej umeleckej školy v Prešove. Myslím, že sme sa už veľa naučili, ale neviem, či sa nám podarí uživiť sa keramikou. Ja by som chcela, ale zariadiť si dielňu je pomerne drahé," povedala nám Veronika Jopková.
Majster, ktorý vedie umeleckých rezbárov a stolárov na tej istej škole, Marek Hanudeľ, neskrýval, že jeho žiaci sú talentovaní a občas s nimi v nápadoch aj súperí. "Dobrý žiak predčí svojho majstra," dodáva so smiechom. O stánok medovnikárok Emílie a Kataríny Kopčíkových mali rovnako veľký záujem deti, ako aj dospelí. Prilákali ich sladké a lákavo zdobené dobroty. Medzi remeselníkmi sme našli aj majstra, ktorý vyrába konské postroje. Toto remeslo tiež už nie je celkom bežné, preto nás zaujímalo, ako dlho trvá výroba kompletného postroja pre ťažného koňa.
"Trvá to taký týždeň. Všetko robíme na objednávku a presne na mieru koňa. Do zásoby nestihneme robiť," povedal nám remenár Slavo Polča (na snímke) z Podhradíka (okres Prešov), ale zo stánku sa ozvala aj pani Mária Karahutová. "Každého oblečieme aj obujeme, ale tradične. Vyrábame ľudové kroje, krpce, kožené brašne aj opasky." Návštevníkov však zaujali aj iní remeselníci. Jedni hľadali tkané koberce, iní drevené lyžice a poniektorí aj kvalitné nože. "Taký poriadny nôž, čo by sa dal roky brúsiť, by sa mi veru zišiel. Aj si ho kúpim," prezradila nám pani Mária a už si dohadovala s remeselníkom zo Spiša obchod. Jarmoky majú totiž svoje čaro aj v tom, že cena sa zjednáva.
Organizátormi Remeselného jarmočného dňa boli Šarišské osvetové stredisko a Park kultúru a oddychu. "Je to už druhý ročník a nás teší veľký záujem Prešovčanov. Som presvedčená, že každý si tu našiel niečo, čo ho zaujalo, prípadne nejaký výrobok pre potešenie," povedala nám za organizátorov Viera Vargová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš