vlečú pohľadávky, ktoré dosiahli výšku 34 miliónov korún: „Desať miliónov je z obdobia predtým, než Spravbyt vznikol. My to teraz s vedením Spravbytu čistíme."
Najväčší problém je v bytových domoch so zmiešaným vlastníctvom, teda v bytovkách, kde Spravbyt spravuje len niekoľko bytov. Ide najmä o fond opráv, lebo často sa stáva, že väčšina vlastníkov si schváli do neho iba nízky finančný príspevok: „Tento stav chceme riešiť odpredajom. Takýchto bytov máme vyše tristo." Benč dodal, že sa to týka hlavne starých bytov, ktoré na mesto prešli zo zákona č. 182 z roku 1990.
Spravbyt ako súkromná firma počas rokov svojej existencie cez vlastné hospodárenie pohľadávky nikdy neriešila: „Tridsaťštyri miliónov je však taká suma, ktorú cez ekonomiku mesta nevieme len tak odpísať. Budeme rokovať o trojročných splátkach," uviedol primátor.
Pripomíname, že mesto Prešov nie je väčšinovým vlastníkom Spoločnosti Spravbyt, spravujúcej mestské byty. Spoločníkom mesta je v nej spoločnosť C.E.U., s. r. o. Prešov, ktorej vlastníkom je rakúska spoločnosť EnergieComfort. Mesto vlastní v Spravbyte 45 percent akcií.
Autor: meš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš