ciest považujú za chrípku. Nákazu šíri chorý človek, ktorý pri kýchaní či kašľaní vylučuje do okolia kvapôčky z dýchacích ciest obsahujúce choroboplodné zárodky. V prvých dvoch dňoch ochorenia chorý v jednom mililitri sekrétu vylúči viac ako 1 milión vírusových častíc. Ochorenie začína rýchlo po usadení vírusu v horných dýchacích cestách u osôb, ktoré nemajú proti aktuálnemu typu vírusu chrípky vytvorené protilátky.
Po vniknutí vírusu do organizmu, najčastejšie po 2 až 3 dňoch, nastupujú bolesti. Bolí hlava, svaly, kĺby, prichádza malátnosť, zimnica a vysoká horúčka. Sú často tak intenzívne, že chorého pripútajú na lôžko. Až potom nastupujú príznaky z napadnutia horných dýchacích ciest - plný nos, bolesti hrdla, kašeľ. Chrípka sa môže nebezpečne skomplikovať zápalom pľúc, priedušiek, stredného ucha, ktoré môžu končiť smrteľne u oslabených osôb s chronickými ochoreniami srdca, ciev, pľúc, obličiek, pečene, imunitného systému a u ľudí nad 65 rokov. U tých je imunitná ochrana proti infekcii podstatne znížená.
V súčasnej dobe neexistuje dostatočne účinná liečba chrípky. Antibiotiká sú neúčinné, vitamíny vzniku a rozvoju infekcie nezabránia, môžu len určitým spôsobom tlmiť prejavy ochorenia.
Autor: tim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš