71 miliónov korún v rámci daňových príjmov. V hre bolo prerozdelenie na bežné aj kapitálové výdavky, ako aj na finančné operácie pre jednotlivé inštitúcie v pôsobnosti PSK.
Viacerí poslanci namietali, že v laviciach si pred zasadnutím našli materiál, ktorý sa odlišuje od pôvodného. V novom totiž našli zmeny, s ktorými nesúhlasili. Niektorí dokonca žiadali ich zdôvodnenie. "To máme hlasovať za niečo, čo teraz lúštime? Pýtam sa, prečo sa v niektorých oblastiach odoberajú financie a niekde pridávajú," nechal sa počuť Michal Sýkora (nezávislý). Na jeho otázku, prečo dostali nové znenie materiálu až pred zasadnutím reagoval predseda PSK Peter Chudík slovami, že v pondelok o tom rozhodla Rada PSK. Na argumenty niektorých poslancov, ktorí sa chceli vrátiť k pôvodnému zneniu úpravy rozpočtu, alebo žiadali zdôvodnenie, reagoval: "Tento materiál je už štvrtý v poradí. Dokedy sa bude meniť? Podľa mňa mali všetci dosť času dať komisiám požiadavky aj návrhy. Som za to, aby sa materiál schválil v aktuálnej podobe."
Napriek takejto výzve v diskusii odzneli pozmeňujúce návrhy. Anna Aftanasová (nezávislá) pripomenula, že pôvodne chcela poslancom poďakovať za to, že v sociálnej oblasti schvália navýšenie rozpočtu o 15 miliónov v bežných a o 9 miliónov v kapitálových výdavkoch. Namiesto toho ide teraz o 1,1 milióna korún. "Prečo nemyslíme na ľudí v sociálnych zariadeniach, ktorí majú zlé podmienky, povedala by som až zúfalé. Ja sa čudujem, že tie zariadenia hygienici ešte nezavreli," uviedla v diskusii a predniesla návrh, aby hlasovali za pôvodné, nie nové znenie návrhu.
Jej slová podporil aj Milan Benč (nezávislý) argumentujúc, že všetky zariadenia potrebujú úpravy, aby splnili normy EÚ. "Rekonštrukcie, ani tie najjednoduchšie sa nedajú urobiť za milión. Som proti tomu, aby sa odoberali peniaze práve sociálnej oblasti," dodal.
Na ich argumenty reagoval Pavol Tarcala (KDH-SDKÚ-DS), inak aj predseda finančnej komisie. "Chcem zdôrazniť, že toto je piata úprava rozpočtu a 70 miliónov, o ktorých hovoríme sú peniaze naviac. Argumenty, ktoré odzneli nie sú na mieste, nikomu neuberáme a keď niekomu v sociálnych zariadeniach chýbajú peniaze na prevádzku na konci roka, tak asi zle hospodáril. Niektoré požiadavky sa dajú dofinancovať z riadneho rozpočtu v decembri," vyhlásil v diskusii P. Tarcala.
Pridal sa k nemu aj Jozef Kužma z rovnakej koalície, keď pripomenul, že sociálne zariadenia majú v rozpočte nastavené zdroje tak, aby sa v úpravách priblížili k normám EÚ. "Nároky sú síce vyššie, ale treba zahájiť práce a potom sa dofinancujú. Veď je tu ešte rezerva vo výške 130 miliónov."
Mária Čížiková (KDH-SDKÚ-DS) sa zase dotkla oblasti kultúry. Navrhla, aby sa navrhnuté zdroje pre prešovské Krajské múzeum zvýšili a naopak znížili pre Poddukliansku knižnicu vo Svidníku.
Na tento návrh reagovali svidnícki nezávislí poslanci Milan Cocuľa a Michal Gondek. "V prípade prešovského múzea ide o projekt na statické zabezpečenie budovy, v svidníckej knižnici o kotolňu. Nesúhlasím so znížením navrhovanej sumy, nedá sa postaviť polovica kotolne," argumentoval M. Cocuľa.
Reč však bola aj o doprave, vzdelávaní a podobne. Pozmeňujúce návrhy v sociálnej oblasti pri hlasovaní neprešli. Materiál ako celok o piatej úprave rozpočtu napokon poslanci PSK schválili väčšinou hlasov. Proti boli len traja a zdržali sa piati.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš