pripravil slávnostný premiérový program. V sále PKO - Čierny orol ho uvedie v piatok 13. októbra. Vedúca súboru Alena Paulusová o názve programu Našemu Šarišu na švece nit pari hovorí: „Je to citát dlhoročného zanieteného folkloristu, dramaturga a speváka ľudových piesní, nebohého Jožka Príhodu."
Program bude úplne nový. Budú v ňom nové choreografie a hudobné úpravy. Okrem folklóru zo Šariša predvedú goralské tance a temperamentný folklór Rómov. Vedúca súboru, ktorá je aj choreografkou, pripravila experiment. Pôjde v ňom o vyššiu štylizáciu folklóru. „Bude to téma, ktorá ešte nebola stvárnená folklórom, pôjde o stretnutie s inou civilizáciou," uviedla Paulusová.
V premiérovom programe vystúpi 70 účinkujúcich. „Samozrejme, základom bude súbor Šarišanček. Vystúpia však aj členovia súboru Šarišan, ktorí niekedy tancovali v Šarišančeku, ľudová hudba Šarišanu a členovia folklórnej tanečnej školy, ktorá je vlastne prípravkou pre Šarišanček," dodala vedúca. Na príprave programu sa okrem nej podieľal aj tanečný pedagóg Jakub Klučiar, ktorý rovnako vyrástol v Šarišančeku. Na hudobných úpravách sa podieľali viacerí, spomeňme aspoň Ľubomíra Šebeja a Vladimíra Žigmunda.
Zakladajúci konkurz do folklórneho súboru Šarišanček sa podľa Paulusovej, ktorá ho aj celých dvadsať rokov vedie, konal 17. marca 1986. Prišlo naň 200 detí. Prvé vystúpenie mal súbor ihneď na jeseň, na okresnej súťaži, kde vyhral prvé miesto a postúpil na krajskú súťaž. „Bol to raketový nástup," spomína.
Prvú premiéru mal Šarišanček v roku 1989. Program, ktorý uvedú teraz, bude v poradí ich štvrtou premiérou. Za dvadsať rokov prešlo súborom okolo 500 detí. Často reprezentovali Prešov v zahraničí. Vystupovali v Nemecku, v Čechách, v Poľsku, v Maďarsku, vo Fínsku, v Taliansku. V minulom roku boli v Moldavsku, kde dostali titul laureát. Naposledy boli zatancovať v družobnom meste Gabrovo v Bulharsku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš